Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Niedermayer: Rozdíly mezi námi jsou. Nemá smysl, aby Vondra předstíral nadšení do snižování emisí

Europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N.
Europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N.

Koalice Spolu může být před eurovolbami zranitelná, přesto je ale pokračování spolupráce tří stran strategicky důležité, říká europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. Odpůrce společného postupu nezakrývá, že zejména mezi jeho domovskou partají a ODS je řada programových rozdílů. I tak ale může Spolu podle jeho názoru eurovolby vyhrát. „Nemá smysl, aby Saša Vondra předstíral, že je velký nadšenec do snižování emisí, a já abych naopak říkal, safra, asi jsem se někde popletl,“ říká Niedermayer v rozhovoru pro Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak chce jako dřívější odpůrce koalice Spolu do eurovoleb přesvědčovat voliče, aby ji podpořili?
  • Nehrozí, že rozporů mezi ODS a TOP 09 v evropské politice využije konkurence?
  • Jak Spolu povede kampaň do evropských voleb?
  • Změnil názor na možné rušení veta v unijním rozhodování?
  • Proč je podle něj výhodné rychle přijmout euro?

V evropských volbách budete jako lídr za TOP 09 trojkou na společné kandidátce Spolu. Vy sám jste přitom v minulých měsících byl ke společnému postupu skeptický a přiznával jste rozdílné názory zejména se superlídrem Alexandrem Vondrou z ODS. Co vás nakonec přesvědčilo?

Nikdo mě přesvědčovat nemusel, necítil jsem to tak, že bych měl mandát k tomu radit TOP 09, jak se rozhodnout. Nejsem volený člen vedení. Pro vedení topky to byla velmi těžká otázka. Nebylo to rozhodování mezi lepší a horší možností, obě měly výhody a nevýhody. Varianta samostatné kandidátky, kterou podporovali někteří členové, by nám umožnila relativně přímočaře a srozumitelně oslovit naše voliče.

Kandidátka Spolu je naopak strategicky důležitá; budu teď ovšem čelit otázkám, zda je to dobrý nápad. V opačném případě bychom se ale asi bavili o tom, proč má koaliční vláda, která se snaží držet při sobě, pět různých kandidátek, které se budou dohadovat ve volební kampani.

Nemyslím, že je společná kandidátka špatná volba. Je zaměřená do budoucnosti a velkou roli hraje zřejmě i to, že by podle různých průzkumů mohlo Spolu volby vyhrát. Je důležité, aby tady v budoucnosti byla i jiná velká síla než jen hnutí ANO nebo jednoho dne možná nějaká jiná silně populistická strana.

Vy sám jste řekl, že máte na EU silné názory a je pro vás důležité, aby to kandidátka reflektovala. Programové desatero Spolu, které jste podepsal, je ale relativně kompromisní, skoro by se dalo říct opatrné.

Politika je o kompromisech, což vidíte zejména z té evropské perspektivy. Evropská unie je pro mě stroj na kompromisy. Kdyby člověk hlasoval jen pro to, co se mu stoprocentně líbí, bude skoro proti všemu. Někdy je pro mě výzva zjistit, kde začíná špatný kompromis.

U vzniku koalice, která je projevem vrcholné politické vůle, je důležité akcentovat spíše to, na čem se shodneme, než to, na čem se neshodneme. Zároveň to ale z mého pohledu neznamená spojení; všechny tři strany si chtějí zachovat identitu.

Pokud je ale v něčem mezi stranami Spolu –⁠ zejména mezi ODS a TOP 09 –⁠ viditelný rozdíl, je to právě evropská politika. Nejen mezi názory a hlasováním vás a Alexandra Vondry jako dvou lídrů, ale obecně.

Jsou oblasti, ve kterých ty rozdíly jsou, kdy jsme hlasovali odlišně. Ale můžeme se také dostat k tomu, jak se rozhoduje v Evropském parlamentu. Lidem to dává velkou svobodu, i uvnitř frakce bývá hlasování odlišné. Ale v klíčových věcech –⁠ třeba v našem přístupu ke geopolitice –⁠ se shodujeme. Nedávno jsem byl se Sašou Vondrou v diskuzi a náš pohled na vztah Evropy a Afriky byl naprosto identický.

Jistě, máme jiný pohled na dekarbonizaci, ale když se podíváme na klimatickou politiku, vláda zcela jednoznačně dekarbonizaci podporuje. Navíc jsme se už dostali z rozhodování na evropské úrovni, balíček Fit for 55 byl schválený i díky práci našeho předsednictví v Radě EU a nyní se to řeší na národní úrovni.

Mluvil jste o kompromisu, ale teď musíte svoje voliče přesvědčit, že Spolu není příliš velký kompromis. Neočekávají voliči TOP 09 spíše snahu o rychlejší dekarbonizaci, zatímco lídr Vondra varuje před Green Dealem? Zrovna on navíc v minulých měsících mnohokrát argumentoval proti společné kandidátce. Jak vaše voliče přesvědčíte, aby volili koalici s Alexandrem Vondrou v čele?

Je jasné, že každá část koalice osloví jiné voliče a celá koalice uspěje tehdy, když všechny tři strany přesvědčí ty svoje, že v ní neztrácejí identitu. V Evropském parlamentu se na rozdíl od toho českého nehraje na koalici, u každého návrhu se vyjednává znovu od začátku.

Třeba europarlamentní pozici ke kontroverznímu návrhu nařízení o obnově přírody se podařilo schválit díky deseti hlasům z lidovecké frakce, která v tom vůbec nehlasovala společně.

U dekarbonizace je to kompromis

I Alexandr Vondra hlasoval pro.

Ano, hlasoval tak proti své frakci. V Evropském parlamentu opravdu vznikají docela paradoxní situace a nedá se to paušalizovat.

Jste schopni to svým voličům takto vysvětlit? Když se podívám do desatera, u dekarbonizace píšete: „Budeme se zasazovat za stanovení realistických dílčích cílů a naopak odmítat neuvážené závazky, které ve výsledku nahrají Číně a dalším globálním konkurentům.“ Je toto opravdu rychlá dekarbonizace, kterou vaši voliči pravděpodobně chtějí?

U dekarbonizace je to samozřejmě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Rozhovory

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější