Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Útok zombie a labutí píseň. O co se Ukrajinci i Rusové snaží, zatímco přišla zima

Momentka z ukrajinského dronu: Granát padá na nic netušícího ruského vojáka. Screenshot z videa: telegramový kanál Combat Footage (t.me/combat_ftg)
Momentka z ukrajinského dronu: Granát padá na nic netušícího ruského vojáka. Screenshot z videa: telegramový kanál Combat Footage (t.me/combat_ftg)

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Do válčící země naplno vpadla zima; obraz úporných bojů bez velkých územních zisků se tím nezměnil, což ani nešlo příliš čekat. S jakými cíli obě strany do dalšího období vstupují?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Zombie apokalypsa: Ukrajinští vojáci mluví o ruských útocích u Avdijivky jako o útocích zombie – nemyslících nemrtvých, kteří jdou vpřed a jejich silou je nekonečný počet. Přesně tak nyní Rusové u tohoto východoukrajinského města útočí, používají hlavně pěchotu (to v létě a na podzim činili při své ofenzivě i Ukrajinci, ovšem s větším ohledem na životy vojáků).

Avdijivku dosud Ukrajinci drží, ruský tlak na křídlech, který by mohl vynutit stažení ukrajinských vojáků z prakticky vybydleného města, ale neustává. Je stále pravděpodobnější, že sledujeme „druhý Bachmut“.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu (v dnešním případě jsme akcentovali novou ukrajinskou přítomnost na východním břehu Dněpru). Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0.

Labutí píseň? Druhé důležité bojiště se nachází u obce Krynky (modrá šipka) – pravidelné čtenářky a pravidelní čtenáři Válečné stezky vědí, že jde o obec na levém, okupovaném břehu Dněpru kousek na jih od města Nová Kachovka. Oblast obce Krynky je jediná, kde Ukrajinci nyní útočí, někteří ukrajinští vojáci ale mluví o

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější