Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Senát poprvé vybírá radní ČT. Zájem má i bývalý vyšetřovatel Čapího hnízda

Rada České televize na snímku z roku 2022. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Rada České televize na snímku z roku 2022. Foto: Ondřej Deml, ČTK

V Senátu začalo slyšení uchazečů o šest míst v Radě ČT. Téměř padesát kandidátů se představí v úterý a ve čtvrtek. Jsou mezi nimi někteří bývalí členové rady, exministr, někdejší ředitelé ČT i ČRo, ale také policista, který vedl vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Senát volí radní ČT vůbec poprvé, tuto pravomoc na něj zčásti přenesla novela zákona schválená letos na jaře.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Radu České televize čeká důležitá změna. Poprvé v historii její řady doplní šestice jmen, která vybere horní komora Parlamentu. V Senátu se v úterý a ve čtvrtek představí padesátka kandidátů.

Každý z nich bude mít pět minut na vystoupení, dalších deset minut se ho senátoři budou ptát, popsal Deníku N předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky David Smoljak (STAN).

„Hlavní rozdíl oproti tomu, jak to probíhá v Poslanecké sněmovně, je ten, že my nebudeme zužovat okruh kandidátů, to nám jednací řád ani neumožňuje,“ řekl Smoljak.

Ve Sněmovně dělá předvýběr kandidátů tamní volební výbor, senátoři se ale budou rozhodovat mezi všemi zájemci. Volba by se měla konat v rámci schůze, která začíná 29. listopadu.

Mezi kandidáty jsou například bývalý ministr

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Senát

Veřejnoprávní média

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější