Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fico mezi řádky: Pohltíme Hlas, po prezidentských volbách se na Slovensku změní politická mapa

Bývalí spolustraníci, spolupracovníci i premiéři Robert Fico a Peter Pellegrini. Foto Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Bývalí spolustraníci, spolupracovníci i premiéři Robert Fico a Peter Pellegrini. Foto Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Opraveno 21. 11.: Slovenský premiér Robert Fico nemluvil na sněmu své strany Směr – sociální demokracie o přípravě na předčasné parlamentní volby, ale o volbách vedení Směru. Platí, že hovořil o pohlcení konkurenční strany Hlas – sociální demokracie Petra Pellegriniho a o tom, že po prezidentských volbách a eurovolbách bude na Slovensku zcela nová politická mapa.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud by se předseda Hlasu Peter Pellegrini stal na jaře 2024 prezidentem, předseda konkurenčního Směru Robert Fico se chystá jeho stranu pohltit. Ve svém projevu premiér Robert Fico v pátek na slavnostním stranickém sněmu mluvil o tom, že po volbách prezidenta a eurovolbách příští rok se může zásadně změnit politická mapa Slovenska – a to může ovlivnit i vedení Směru.

Fico včera odpoledne zveřejnil status, ve kterém upozornil na chybu v tomto textu slovenského Denníku N – nepřesně napsal (a Deník N převzal), že Směr se podle něj musí připravit i na předčasné volby. Ve skutečnosti mluvil o volbách vedení Směru, které se může měnit už příští rok.

Předseda Směru v pátek na sněmu v Zimní jízdárně Bratislavského hradu požádal straníky, aby vyslovili důvěru současnému vedení strany do následujících voleb. Z jeho slov nebylo zřejmé, že hovoří o stranických volbách – protože krátce předtím mluvil o tom, že se neodváží předpovědět situaci dále než do prosince 2024, a říkal, že volby „mohou být velmi rychle – mohou být po evropských volbách, mohou být po prezidentských volbách; ten okamžik přijde poměrně rychle, protože, jak jsem vám řekl, mapa slovenské politické scény se může výrazně měnit“.

Směr Denník N na páteční stranický sněm nepustil. Už minulý týden oznámil, že TV Markíza, Denník N, Sme a Aktuality budou na úřadu vlády „nevítaní hosté“, a včera oznámil, že s těmito médii nebude komunikovat.

„Jsou různé úvahy, i v řadách našich koaličních partnerů. Tyto úvahy v případě realizace – doufám, že si to uvědomujete – zásadně změní slovenskou politickou mapu,“ upozorňoval Fico straníky ve zjevné narážce na to, že Pellegrini může kandidovat a uspět v prezidentských volbách.

To by znamenalo, že by Hlas s velkou pravděpodobností hledal nového předsedu strany – slovenské zákony sice nevyžadují, aby se prezident vzdal stranické funkce, dosavadní praxe ale taková je. Například Zuzana Čaputová se v tehdy mimoparlamentním Progresivním Slovensku vzdala místopředsednického postu poté, co v roce 2019 v prezidentských volbách postoupila do druhého kola.

Ve Směru s jeho kandidaturou počítají a Hlas si už čtyři dny po parlamentních volbách dal zaregistrovat doménu pelle2024.sk. Voliči Hlasu jsou ale na svého lídra silně navázáni, a kdyby se přesunul do Prezidentského paláce, strana by ztratila svoji nejvýraznější tvář.

Jste zkušení, pochopíte

„A proto se neodvážím jít dál než do prosince 2024, protože volby prezidenta mohou způsobit, že v roce 2024 zde budeme stát před mimořádně náročnými úkoly, které se týkají postavení levice na slovenské politické scéně,“ říkal předseda Směru delegátům stranického sněmu. „Jste dostatečně zkušení a zdatní, abyste věděli, o čem teď mluvím,“ dodal.

I toto byla Ficova zjevná narážka na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější