Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V Belgii identifikovali ženu zavražděnou před 31 lety. Vedl k tomu průlomový krok Interpolu

Případ operace Interpolu Indetify Me označený jako BEL02 – Žena s květinovým tetováním. Identitu ženy se po 31 letech podařilo odhalit. Foto: Interpol
Případ operace Interpolu Indetify Me označený jako BEL02 – Žena s květinovým tetováním. Identitu ženy se po 31 letech podařilo odhalit. Foto: Interpol

Policie v belgických Antverpách našla 3. června 1992 v řece Schijn tělo mrtvé ženy. Už na první pohled bylo zřejmé, že zemřela násilnou smrtí, ale její identita zůstávala dlouhá léta záhadou. Policie nedokázala zjistit, kdo to je. Označovala ji jen jako „ženu s květinovým tetováním“. Nyní, 31 let po objevení těla, má své jméno. Jmenovala se Rita Robertsová, v době smrti jí bylo 31 let a pocházela z velšského Cardiffu. K identifikaci po tolika letech pomohl nový projekt Interpolu, který Deník N nedávno popsal.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do Antverp přicestovala v únoru 1992 a své rodině se naposledy ozvala pohlednicí v květnu téhož roku. Potom už o ní desetiletí nikdo nic nevěděl.

Její identitu se podařilo zjistit díky operaci Identify Me (Identifikuj mě), kterou spustil Interpol letos v květnu. Jde o veřejnou výzvu zjistit jména 22 žen, které byly za posledních 40 let zavražděny v Belgii, Nizozemsku a Německu.

Tamní úřady je navzdory značnému úsilí nedokázaly identifikovat a vyšetřit jejich vraždy, ze kterých se staly zamrzlé případy.

„Pokud nemáte jméno, nemáte příběh a jste jen číslo. Číslo, které nikomu nepatří,“ řekla po spuštění operace nizozemská forenzní detektivka Carina Van Leeuwen, která se specializuje na odložené případy a identifikaci těl.

Van Leeuwen se od roku 2005 snaží vyřešit případ, který vznik operace Identify Me podnítil. Jde o vraždu ženy, kterou v roce 1999 našli v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Benelux

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější