Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zemětřesení v umělé inteligenci: firma OpenAI se razantně zbavila svého zakladatele Sama Altmana, není jasné proč

Ještě den před svým odvoláním Sam Altman reprezentoval OpenAI na konferenci APEC. Foto: Eric Risberg, ČTK/AP
Ještě den před svým odvoláním Sam Altman reprezentoval OpenAI na konferenci APEC. Foto: Eric Risberg, ČTK/AP

Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman byl zbaven své funkce. Představenstvo ho na hodinu vyhodilo, protože „nebyl ve své komunikaci vždy upřímný“. Vzhledem k významu firmy, jejíž produkt ChatGPT teď používají stovky milionů lidí, je to krok, který budí pozornost a vede k divokým spekulacím.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

(Doplněno o nejnovější vývoj) Osmatřicetiletý Altman není sám, spolu s ním firmu opustil další ze spoluzakladatelů Greg Brockman, který působil ve funkci prezidenta a předsedy představenstva. Ten nedostal výpověď, ale byl obou funkcí zbaven, a proto se rozhodl odejít dobrovolně.

Vyhazov přišel náhle – společnost Microsoft, která je klíčovým investorem OpenAI, sdělila, že se o změnách dozvěděla „jednu minutu“ před jejich veřejným oznámením. To je opravdu nezvyklé.

Nic předem nenaznačovalo, že by ve vedení OpenAI probíhala tak velká roztržka. Firma navenek

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Umělá inteligence

Kontext N, Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější