Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ve Francii rychle přibývá nejrůznějších projevů antisemitismu. Proč se tamní Židé bojí?

Předseda Senátu, předsedkyně Národního shromáždění, premiérka, dva bývalí prezidenti a francouzský vrchní rabín se minulou neděli v Paříži postavili do čela průvodu proti antisemitismu. Foto: ČTK/AP
Předseda Senátu, předsedkyně Národního shromáždění, premiérka, dva bývalí prezidenti a francouzský vrchní rabín se minulou neděli v Paříži postavili do čela průvodu proti antisemitismu. Foto: ČTK/AP

Komentář Petra Janyšky: Bezmála dvě stě tisíc lidí se před týdnem vydalo do ulic francouzských měst, aby demonstrovali proti antisemitismu a vyjádřili solidaritu se svými spoluobčany židovské národnosti. Vedl je k tomu vzrůstající počet nejrůznějších zavrženíhodných výpadů proti Židům. Mají se tedy ti francouzští čeho bát?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stotisícový průvod proti antisemitismu prošel Paříží minulou neděli tiše, bez křiku a bez rámusu, bez politického nátěru a projevů. Jediný velký transparent v jeho čele hlásal: Za republiku a proti antisemitismu.

Ten průvod byl v dnešní Evropě unikátní, žádný jiný stát nic podobného nezorganizoval. Byl odpovědí francouzského státu na zvýšené projevy antisemitismu, jaké se v zemi objevily po barbarském útoku Hamásu na začátku října. Nutno ale dodat, že nebyly ničím neznámým ani před ním.

Průvod svolali předsedkyně a předseda obou komor parlamentu, což se nestalo už několik desetiletí. To dalo celé akci celonárodní symboliku a důstojnost. V průvodu šli i dva bývalí prezidenti, socialista François Hollande a pravicový Nicolas Sarkozy, i současná premiérka Élisabeth Borne. K účasti vyzvaly všechny politické strany, zprava doleva, až na krajně levicovou Nepoddajnou Francii a jejího lídra Jean-Luc Mélenchona, který účast naopak jednoznačně odmítl.

A připojit se odmítli také

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Francie

Názor

Rasismus a xenofobie

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější