Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dvě pětiny samoživitelů se cítí nešťastně, třetinu ohrožuje chudoba. Často však nevědí, na co mají nárok

V Česku je tři sta tisíce domácností samoživitelů a samoživitelek. Foto: Pixabay
V Česku je tři sta tisíce domácností samoživitelů a samoživitelek. Foto: Pixabay

V téměř devadesáti procentech případů stojí v čele sólo rodin matka. Více než třicet procent samoživitelů je ohroženo chudobou. Často se potýkají se stereotypizací či s nedostatkem informací o tom, na co vlastně mají nárok. To chce změnit i první dáma Eva Pavlová.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V Česku je na tři sta tisíc domácností samoživitelů a samoživitelek. V 87 procentech případů v jejich čele stojí matka. „Statistické údaje ukazují, že v takových domácnostech žije zhruba 438 tisíc dětí. Nejvyšší podíl neúplných rodin je v Karlovarském a Ústeckém kraji,“ vysvětluje Kamila Hejnák Vlčková z oddělení koncepce rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Právě rodiny sólo rodičů jsou v Česku nejvíce ohroženy chudobou – společně s rodinami se třemi a více dětmi, rodinami s nízkou pracovní intenzitou a s nízkým vzděláním rodičů.

Z výzkumu STEM, který byl uskutečněn v roce 2021 ve spolupráci s neziskovou organizací Klub svobodných matek, vyplývá, že mezi samoživiteli je významně vyšší podíl těch, kteří se cítí chudí.

To potvrzují i data MPSV – v roce 2021 bylo celkem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější