Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: První a poslední společný sametový listopad Pavla a Čaputové

Prezident a prezidentka, Petr Pavel a Zuzana Čaputová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Prezident a prezidentka, Petr Pavel a Zuzana Čaputová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zuzana Čaputová přijela do České republiky oslavit výročí sametové revoluce – poprvé a naposledy s Petrem Pavlem, protože slovenská prezidentka příští rok funkci obhajovat nebude. V Pointě N se dočtete, v čem se chtějí učit Starostové a nezávislí od Čaputové, a v čem se naopak od STAN učí ODS, i když asi ani moc nechce.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentovaný souhrn čtvrtečního dění sepsal Tomáš Linhart.

Starostové se učí od Čaputové…

Českou republiku poctila vzácná návštěva – do Prahy v předvečer výročí sametové revoluce stejně jako v předchozích dvou letech zavítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Poprvé se však při této příležitosti nesetkala s Milošem Zemanem, nýbrž s jeho nástupcem Petrem Pavlem.

Mimochodem, prezidentka Čaputová poskytla před příjezdem do Prahy Deníku N velký rozhovor, který si můžete poslechnout v podcastu Studio N, přečíst online nebo v dnešním tištěném Enku.

„Jsem rád, že si paní prezidentka našla čas na pracovní návštěvu v předvečer státního svátku a před blížícím se summitem V4 a také tak krátce po slovenských volbách. Máme celou řadu témat, o kterých se chceme a máme bavit. Naše vztahy jsou asi nebližší ze všech zemí a chceme na ně dál navazovat. Předpoklady pro to jsou a je to náš společný zájem,“ řekl prezident Pavel po setkání s prezidentkou Čaputovou.

Obě hlavy státu k sobě mají názorově poměrně blízko, a letošní 17. listopad tak z československého pohledu může být nejsametovějším za poslední roky, a možná i na roky dopředu. Listopadové setkání Pavla s Čaputovou je totiž prvním i posledním zároveň, jelikož slovenská prezidentka příští rok mandát nebude obhajovat.

Inspirace jejím politickým úspěchem však žije dál, což na vlastní kůži okusil i Petr Pavel. Tomu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Korupce

Názor

Pointa N

Zuzana Čaputová

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější