Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Palestinský zubař díky hlasům z Izraele zachránil stovky lidí. Volali mu, že budou bombardovat jeho čtvrť, píše BBC

Zahra v Gaze: domy zničené izraelskou armádou při útoku na Hamás. Foto: Šádí Tabatibí, Reuters
Zahra v Gaze: domy zničené izraelskou armádou při útoku na Hamás. Foto: Šádí Tabatibí, Reuters

Britská televize přinesla příběh Palestince, který komunikoval s izraelskými službami a díky nim evakuoval ohrožené lidi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bylo brzy ráno, když mu zazvonil telefon. Čtyřicetiletý palestinský zubař Mahmúd Šahín nejprve člověku na druhé straně linky nevěřil. „Volám z izraelské rozvědky,“ ozval se hlas.

Telefonát, který nakonec trval více než hodinu, byl podle Šahína nejděsivějším hovorem v jeho životě, napsala BBC v příběhu palestinského lékaře, který díky včasnému varování Izraele evakuoval čtvrť a zachránil tak lidi.

Zároveň tento případ poukazuje na výjimečný aspekt války Izraele proti Hamásu – varování civilního obyvatelstva v Gaze před plánovanými leteckými útoky.

Varovné výstřely

Izrael už 12. den bombardoval Gazu. Šahín stál ve svém třípokojovém bytě v oblasti Zahra na severu Pásma Gazy. Nálety jeho oblast do té doby neohrožovaly, což se ale během příštích hodin mělo změnit.

Toho brzkého rána lékař slyšel, jak za okny sílí zvuk a lidé křičí: „Musíte utéct, budou bombardovat domy!“

Šahín vyšel ven, aby se ukryl na bezpečném místě. V tu chvíli se mu rozsvítil telefon a on přijal hovor ze

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější