Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Erdogan podporuje Hamás a co si od toho slibuje

Dva měsíce před říjnovým útokem Hamásu si turecký prezident Erdogan v Ankaře potřásal rukou s jeho vůdcem Ismaílem Haníjou. Foto: Reuters
Dva měsíce před říjnovým útokem Hamásu si turecký prezident Erdogan v Ankaře potřásal rukou s jeho vůdcem Ismaílem Haníjou. Foto: Reuters

Komentář Martina Růžičky: Na konci uplynulého měsíce slavili Turci velký svátek – stoleté výročí vzniku své republiky. Prezident Recep Tayyip Erdogan se ovšem v předvečer tohoto velkého dne nevěnoval přípravám oslav výročí. Na předchozí den – 28. říjen – svolal velkou demonstraci, během níž osobně vystoupil. Přes čtyřicet minut pak hřímal obvinění a hrozby kvůli izraelské vojenské operaci v Pásmu Gazy. Židovský stát označil za válečného zločince a Západ varoval před důsledky další „křížové výpravy“. Minulou středu mluvil v tureckém parlamentu o Izraeli jako o teroristickém státu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Není to poprvé, co se prezident Recep Tayyip Erdogan vymezuje proti Izraeli. Například v roce 2019 se při svém projevu na půdě OSN vytasil se značně zjednodušenou a v mnohém zavádějící mapou, která podle něj dokazovala izraelskou expanzi na území Palestiny. Ani po říjnových útocích Hamásu svou rétoriku nezměnil. V projevu pro poslance své vládnoucí strany AKP prohlásil, že Hamás nejsou teroristé, nýbrž mudžahedíni (arabské označení pro bojovníka za islám, pozn. aut.), kteří bojují za svobodu.

Těmito prohlášeními opět vyvolal pozvednutá obočí těch, kteří Turecko považují za spojence západních demokracií. Otázka tedy je, jaké vazby má na Hamás a proč je to pro nás důležité?

Turecká podpora Hamásu je zjevná už od roku 2006, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Turecko

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější