Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč jsem se nestal železničářem? Rudiš se v nové knize vypisuje ze svého traumatu

Jaroslav Rudiš ve vlaku. Foto: Tomáš Vodňanský, ČRo3 Vltava
Jaroslav Rudiš ve vlaku. Foto: Tomáš Vodňanský, ČRo3 Vltava

Jaroslav Rudiš ve své první faktické knize Návod k použití železnice předmět své fascinace opřádá pestrým předivem reálných i fiktivních příběhů. Vytváří tak svébytné železniční univerzum, v němž jsou vlaky, koleje a jízdní řády tím hlavním objektem zájmu. Či spíše posedlostí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vynález železnice je v lidských dějinách jedním z nejvlivnějších. Přispěl k přijetí jednotného času, přinesl rychlejší přesuny lidí, kteří dříve často celý život prožili na jednom místě, napomohl výměně myšlenek i uměleckých forem.

Podle knihy Evropané Orlanda Figese dopomohl tento vynález prý i ke vzniku integrované masové kultury. Vlak se pohyboval plynuleji než kočár tažený koňmi po hrbolaté cestě, takže se pasažérům snáze četlo.

Mohlo by se zdát, že pro lidské životy určující role vlaků již pominula. Nicméně stále mají své ohnivé zastánce, milovníky a obdivovatele. Těmito přízvisky by se dal označit i česko-německý spisovatel Jaroslav Rudiš, kterému nedávno i česky vyšel v Labyrintu v překladu Michaely Škultéty jeho Návod k použití železnice (původně německy vydaný pod názvem Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen).

Je to obdivný paján na železnici jako velkého spojovatele lidí i inspirátora mnoha příběhů i uměleckých děl. Do svého textu Rudiš umně zakomponoval zmínky o desítkách evropských románů, filmů a osobností, které mají se železnicí cokoli společného.

Včetně třeba Goetheho, údajně „prvního

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Literatura faktu

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější