Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Venkovní galerie či zahrada ticha pro poslední rozloučení. Starý hřbitov na Praze 6 čeká na nové využití

Hřbitov Na Skalce vznikl na počátku 19. století. K pohřbívání lidí z tehdejšího Předního Ovence přestal stačit pozemek kolem nedalekého kostela svatého Gotharda. Foto: Natálie Šebestová, Deník N
Hřbitov Na Skalce vznikl na počátku 19. století. K pohřbívání lidí z tehdejšího Předního Ovence přestal stačit pozemek kolem nedalekého kostela svatého Gotharda. Foto: Natálie Šebestová, Deník N

Starý bubenečský hřbitov na Praze 6, který byl roky veřejnosti nepřístupný, se zřejmě dočká opravy a nového využití. Správa pražských hřbitovů, která má nyní místo v péči, chce prostor otevřít lidem a spolu s nimi také vybrat, jak by mohlo dnes chátrající pietní místo z devatenáctého století sloužit nyní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vstup na hřbitov, o jehož existenci ví jen málokdo, se nachází ve Wolkerově ulici v Praze 6, nedaleko ruské ambasády. Setkáváme se tu jednoho deštivého víkendového odpoledne. Správa pražských hřbitovů chce při té příležitosti seznámit veřejnost s plány na obnovu tohoto místa, kde se pohřbívalo po celé devatenácté století.

Železnou hřbitovní mříž, která je jindy pro běžné kolemjdoucí zamčená, přichází odemknout Petr Zeman, pražský zastupitel za uskupení Praha sobě a také projektový manažer Správy pražských hřbitovů.

Od brány stoupáme po nezpevněné cestě na návrší, kde se rozprostírá malý, archaickou atmosférou dýchající hřbitov.

Od světa živých dělí hřbitov prostá mříž, kterou kolemjdoucí na rušné Wolkerově ulici v Praze 6 snadno přehlédne. Foto: Natálie Šebestová, Deník N

Na listím a břečťanem pokrytých pomnících se viditelně podepsal čas –⁠ téměř všechny jsou popadané. Jeden z mála těch, které stále stojí, si okamžitě získává naši pozornost. Pomník německého obchodníka Eduarda Seutter von Lotzena.

Náhrobky jsou popadané mimo jiné kvůli stavbě nové hřbitovní zdi v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy byly odsunuty a některá těla exhumována, aby si je pozůstalí mohli přenést na jiný hřbitov.

Nová tvář pro roky chátrající hřbitov

Nyní se místo dočká nového využití. „Tenhle projekt je absolutní

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Příroda

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější