Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bez drbů by možná neexistovala společnost. Jak drbat „správně“?

Zdá se, že drby umí být užitečné pro společnost, mezilidské vztahy i nás samotné. Foto: Adobe Stock
Zdá se, že drby umí být užitečné pro společnost, mezilidské vztahy i nás samotné. Foto: Adobe Stock

Drby obecně nemají příliš dobré jméno – spojujeme si je se zlomyslností i povrchností, se záměrem škodit druhým. Co ale vůbec klepy jsou? Proč nejsou všechny ze své podstaty špatné? A k čemu všemu nám mohou sloužit?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kelsey McKinney začala profesionálně drbat, když jí už takříkajíc nic jiného nezbývalo. Psal se rok 2021, svět už se více než dvanáct měsíců podřizoval pandemickým opatřením a ona se zkrátka nudila. A pak si ji zavolala máma a řekla jí příběh o společné známé, která na rozlučce se svobodou vzala kamarádky na čtyřkolky, na jedné z nich se převrátila a přišla o prst.

„Příběh, který přitom není až tak dramatický či vzrušující, jsem v příštích dvou týdnech zopakovala snad pětsetkrát. Protože to bylo zkrátka něco, o co jsem se mohla podělit s přáteli. A uvědomila jsem si, že věc, kterou skutečně potřebuji, jsou drby,“ říká McKinney.

A proto si brzy založila podcast. Jmenuje se Normal Gossip a je přesně o tom, co jí během lockdownu tak moc chybělo – o banálních klepech týkajících se obyčejných lidí. Nezná je ani ona, ani její posluchači; klepy může zaslat kdokoliv a McKinney je zveřejní anonymně. V tuto chvíli nahrává pátou sezonu. Od doby svého vzniku má podcast už přes deset milionů přehrání.

Čas od času klepy uslyšíme či vykládáme všichni a je zbytečné namlouvat si opak. K jiným lidem se dříve nebo později stočí téměř jakýkoliv typ konverzace.

Často nad nimi přemýšlíme jako nad povrchní kratochvílí, ztraceným časem, či dokonce aktivitou, jejímž hlavním záměrem je kohosi poškodit. Když ale drby začnete zkoumat pozorněji, rychle zjistíte, že je to s nimi o něco komplikovanější: Zdá se, že umí být užitečné pro společnost, mezilidské vztahy i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější