Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Žádnou udržitelnost a inkluzivitu, zamítla Čína americký návrh. Pacifický obchodní summit drhne

Tři členové APEC si zaslouží zvláštní zmínku. Foto: niphon, Adobe Stock
Tři členové APEC si zaslouží zvláštní zmínku. Foto: niphon, Adobe Stock

Čína se na summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) postavila proti návrhu USA, aby se do obchodních principů členských zemí přidaly pojmy „udržitelnost“ a „inkluzivita“. 21 členů se v San Franciscu dál snaží najít jazyk, na němž by se shodli – a přihlíží tomu jak Rusko, tak Čínou jindy blokovaný Tchaj-wan.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na San Francisco se tento týden upírají zraky světa především kvůli včerejšímu jednání amerického prezidenta Joea Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, které se z pádných důvodů už před zahájením označovalo jako „summit roku“.

Trochu ve stínu tak zůstává příležitost, při níž se oba nejmocnější muži světa tváří v tvář setkali: a sice pětidenní summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), který San Francisco hostí už od pondělí až do zítřka (13. až 17. listopadu). Přitom jde o významné jednání, v důsledku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Rusko

Tchaj-wan

USA

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější