Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Skryté sebevraždy. Nenápadná kolonka ohýbá statistiky

Řada sebevražd zůstává skryta. Ilustrační foto: Eliška Hradilková, Deník N
Řada sebevražd zůstává skryta. Ilustrační foto: Eliška Hradilková, Deník N

V posledních letech si v Česku vzalo ročně život 1200 až 1400 lidí. Jejich reálný počet však může být výrazně vyšší, než ukazují oficiální data. Problémem se bude na počátku nadcházejícího roku zabývat policie se zdravotními statistiky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za každým číslem ve statistickém výkazu o sebevraždách je konkrétní lidský příběh s tragickým koncem. Dobře zpracované statistiky ale mohou do budoucna pomoci dalším lidem, aby se takovému osudu vyhnuli. Umožňují vytipovat ohrožené skupiny či regiony a právě tam zacílit podporu a nastavit pomocnou síť.

Podle zjištění Deníku N ale existuje problém, který data o skutečné míře sebevražednosti zkresluje a zároveň významným způsobem míchá pořadím nejvíce zasažených regionů.

Klíčem k pochopení je nenápadná kolonka na konci statistických výkazů – úmrtí nazvaná

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější