Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Penze porostou pomaleji, do důchodu půjdeme později. Jurečka představil další část reformy

Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. Foto: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. Foto: ČTK

Chystaná důchodová reforma získala další obrysy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhalil, jak konkrétně se bude vypočítávat věk odchodu do důchodu. Ten je nyní zastropován, ekonomové ale dlouhodobě upozorňují, že takové nastavení je dlouhodobě neudržitelné. Věk odchodu do penze se nově naváže na dobu dožití – to v praxi znamená, že poroste. Důchody nadto porostou pomaleji.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Důchodová reforma je jednou z klíčových priorit současné vlády. Ministr Jurečka dnes představil návrh, který ve čtvrtek zamíří do mezirezortního připomínkového řízení.

Největší změnou je zavedení nového výpočtu pro odchod do penze. „Budeme nastavovat flexibilní transparentní mechanismus, který vyhodnotí, jak se v Česku bude měnit předpokládaná doba dožití,“ oznámil Jurečka. Hranice se bude stanovovat s patnáctiletým předstihem tak, aby lidé dopředu věděli, kolik let jim do penze ještě zbývá.

Změn bude několik. Jurečka slibuje více peněz ženám

Lidovecký ministr během svého projevu opakovaně upozorňoval na to, že je třeba dorovnat penze ženám, které se staraly o děti a mají kvůli tomu v seniorním věku nižší příjmy od státu. Příčiny této nerovnosti mají podle Jurečky odstranit dvě opatření – rodinný vyměřovací základ a sdílené penze manželů.

Rodinný vyměřovací základ bude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější