Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dívat se do očí člověka, který prožil něco nepopsatelného. Měsíc fotografie hostí silné lidské příběhy

Na co se dívat? Kdy odvracet zrak? Co si pamatovat? Téma vzpomínek a ošidné paměti je leitmotivem výstav letošního 33. ročníku mezinárodního festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě. Jednou z hlavních výstavních kolekcí je série portrétů válečných veteránů, vizuální dialog matky a dcery, která trpí depresí, nebo „exotika“ z pohledu městského člověka.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Loňský ročník festivalu Měsíc fotografie představil výběr z tvorby slovenského fotografa Juraje Mravce, který od roku 2014 dokumentuje každodenní život na Ukrajině.

Jeho soubor tehdy rezonoval především kvůli tomu, že válka na Ukrajině začala jen pár měsíců předtím. Letos se organizátorům festivalu opět povedlo vybrat velmi silné příběhy, které přímo souvisí s tím, co se děje ve společnosti. Ať už je to téma válečných veteránů, nebo téma duševního zdraví.

Možná budete odvracet zrak

Kanadský zpěvák Bryan Adams se fotografování věnuje od 90. let. Začínal snímky, které ilustrovaly jeho hudební alba. Postupně se propracoval k portrétování přátel a známých ze světa celebrit. Nyní v Domě umění v Bratislavě prezentuje dvě zcela odlišné kolekce: první jsou fotografie zpěváků, herců a hereček nebo modelek.

Řadu z nich publikovaly redakce lifestylových časopisů, jako například Vogue nebo Harper’s Bazaar.

Mnohem zajímavější je série věnovaná lidem, které běžně nevídáme na titulních stranách. Portréty britských vojáků zraněných v Iráku nebo v Afghánistánu.

Téma války a následků boje si Adams nevybral náhodou. Vyrůstal totiž v rodině, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotografie

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější