Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na dovolenou i prémie zapomeň, půjdeš na směny. Špitály odrazují doktory od protestů, někdy na hraně zákona

Foto: Karolína Poláčková, Deník N
Foto: Karolína Poláčková, Deník N

Nucený přechod na směnný provoz, neschválení dovolené nebo odebrání prémií. Vedení nemocnic se snaží všemožně přimět lékaře, aby i v prosinci zajistili normální péči o pacienty. Podstatná část z nich totiž nechce nastoupit do dalších přesčasových služeb, čímž by se zásadně omezil provoz řady oddělení. Podle právníka mohou být některé způsoby nátlaku na hraně zákona.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už za dva týdny se chystá téměř šest tisíc lékařů v nemocnicích odejít domů, jakmile jim skončí normální pracovní doba. Pokud se do začátku prosince protestující doktoři s ministerstvem zdravotnictví nedohodnou, bude mít velká část oddělení a klinik problém s provozem.

Vedení nemocnic tak v těchto dnech chystá plány, jak péči o pacienty zajistit i v případě protestů.

Protestuješ? Převedeme tě na směny

Většina nemocničních lékařů dnes pracuje v režimu normální osmihodinové pracovní doby a veškeré noční a víkendové služby jsou přesčasy. Právě přesčasové hodiny ale už mnozí lékaři chtějí od prosince vypovědět.

Řada nemocnic se proto snaží převést lékaře na dvanáctihodinové směny, aby pokryly nepřetržitý provoz. „Je to způsob nátlaku managementu na lékaře, pro které je dvanáctihodinový směnný režim nevýhodný,“ říká Jan Přáda, šéf Sekce mladých lékařů ČLK, která akci organizuje.

Při dvanáctihodinových službách totiž mají zdravotníci mnohem více „rozbitý“ pracovní týden, než když odslouží 24hodinovou službu a pak mají volno.

Někteří lékaři už kvůli těmto nátlakům vedení nemocnice sepisují stížnosti adresované vedení České lékařské komory či ministerstvu zdravotnictví. „Lékaři, kteří nepodali nebo stáhli výpověď z přesčasové práce, mohou pracovat ve stávajícím režimu 24hodinových služeb. Ostatní jsou nuceni vedením podepsat smlouvu na směnný režim. V opačném případě nám bylo cestou ředitelství sděleno, že se naše oddělení uzavře a my dostaneme výpověď z hlavního pracovního poměru,“ píší lékaři z

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější