Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Laurie Anderson míří do Prahy: „Zařvěme proti genocidám, ať se dějí kdekoliv!“

Laurie Anderson. Foto: Stephani Diani
Laurie Anderson. Foto: Stephani Diani

Legendární osobnost experimentální scény newyorského downtownu, hudebnice, performerka i vizuální umělkyně Laurie Anderson vystoupí 21. listopadu v pražském Divadle Archa v programu „na své poměry“ odlehčeném. A navíc, překvapivě, retrospektivním. Neznamená to ovšem, že nevypovídá o současnosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Od Laurie Anderson jsme si zvykli čekat stále nová koncepční díla. Jak na nahrávkách, tak na pódiu, ve výstavních síních i ve filmech. Na koncertech nepředváděla jen svoje „best of“, jak to hudebníci běžně dělávají. I v Praze v roce 2007 představila pásmo Homeland, sondu do života Ameriky počátku 21. století.

V posledních letech se vůbec věnovala tématům neveselým. V multimediální performanci Habeas Corpus (2015) se dotkla tématu porušování základních lidských práv. Spolu s Kronos Quartet v suitě Landfall (2018) autenticky zpracovala zážitek přírodní katastrofy, hurikánu Sandy. Zamýšlela se nad ekologií a dopady lidské činnosti.

Současné turné, na kterém Laurie Anderson doprovázejí další kultovní vyslanci specifické scény newyorského downtownu, kapela Sexmob, je ovšem v podstatě rekapitulační.

Umělkyně v něm nabízí průřez svojí hudební tvorbou, počínaje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější