Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Německo zdvojnásobí pomoc Ukrajině, kancléř ale váhá s důležitou dodávkou. Naléhají na něj i spolustraníci

Raketa Taurus KEPD-350 na letadle Tornado. O ty Kyjev Berlín žádá měsíce. Foto: Andrea Bienert, Bundeswehr
Raketa Taurus KEPD-350 na letadle Tornado. O ty Kyjev Berlín žádá měsíce. Foto: Andrea Bienert, Bundeswehr

„Je to silný signál Ukrajině, že to nevzdáváme. Zvlášť nyní, když země pokračuje v boji a část veřejného mínění se více zaměřuje na Izrael.“

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Těchto pár vět pronesl německý ministr obrany Boris Pistorius ve svém nedávném rozhovoru pro televizi ARD. Doprovodil je zprávou, že Německo, jeden z klíčových podporovatelů válčící Ukrajiny, příští rok zdvojnásobí plánovanou vojenskou pomoc ze čtyř na osm miliard eur, tedy v přepočtu z téměř 100 miliard na zhruba 200 miliard korun.

Ministr se v rozhovoru nechal slyšet, že Berlín se poučil z dění v letošním roce. Podle jeho slov se peníze vyčleněné na vojenskou pomoc letos „rychle vyčerpaly“. „Nechceme se příští rok dostat do situace, kdy bychom museli požádat o další peníze,“ doplnil k tomu Pistorius s tím, že je raději uvolní najednou.

Tento krok upevní pozici Německa coby klíčového lídra v dlouhodobé vojenské pomoci. Aktuálně posílá nejvíce hned po

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější