Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdy jít s dítětem k lékaři? A zpět do školky? Srážet teplotu? Kolik viróz ročně je v normě? Rozhovor pro rodiče nemocných dětí

Kdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe Stock
Kdy jít s nemocným dítětem k lékaři? A kdy může zpět do školky? Ilustrační foto: Adobe Stock

Co dělat, když vašeho potomka budí kašel? Kdy vyhledat lékaře a kdy je naopak lepší nevystavovat dítě dalším bacilům v čekárně? Dětská lékařka, vedoucí sekce Mladých pediatrů v České pediatrické společnosti a matka dvou dětí Šárka Fingerhutová radí, co dělat, když je dítě zase nemocné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se z rozhovoru dozvíte?

  • Co pomáhá na kašel?
  • Fungují běžně prodejná antitusika?
  • Kdy můžu dítě bez obav opět poslat do kolektivu?
  • Můžu s nemocným dítětem jít na procházku?
  • Může nachlazené dítě jít na hřiště?
  • Kdy vyhledat lékaře, pokud je dítě nemocné?

Kdy naposledy bylo vaše dítě nemocné a čím jste ho léčila?

Asi před týdnem. Mám dva chlapečky a předali si covid, takže to u nás celé trvalo asi čtrnáct dní. Léčila jsem je symptomaticky – srážela jsem teplotu a pečovala o nosní průchod. Mladšímu synovi je šest měsíců, bylo tedy potřeba ho odsávat. Také jsem mu aplikovala solný roztok do nosu.

Různých viróz je teď celá řada. Co mám dělat, když vidím, že dítě je nachlazené, tedy má rýmu a pokašlává?

Pokud je dítě bez teplot a jedná se jen o sekreci z nosu, je určitě vhodné se začít starat o jeho nosní dutinu. Péči přizpůsobíme jeho věku. Dětem, které neumí smrkat, pomáháme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější