Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael může útočit i na civilní cíle. Má to ovšem několik „ale“, vysvětluje odborník na mezinárodní právo

Záběry izraelské armády zachycující nemocnici Al-Ahlí před a po tom, co armáda označuje za výbuch selhavší rakety Islámského džihádu. Foto: z videa izraelské armády
Záběry izraelské armády zachycující nemocnici Al-Ahlí před a po tom, co armáda označuje za výbuch selhavší rakety Islámského džihádu. Foto: z videa izraelské armády

Útok Izraele na největší nemocnici v Gaze vyvolal otázky, jestli je to válečný zločin. Odborník vysvětluje, kdy se může civilní objekt přeměnit na vojenský terč.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro znalce konfliktu mezi Izraelem a Hamásem je to dobře známé místo; bylo jím dávno před současnou válkou v Gaze.

Když v roce 2014 vypukla poslední válka mezi oběma stranami, nemocnice Al-Šifa se stala místem, kde Hamás popravil více než dvě desítky svých „zrádců“ převážně z konkurenčního palestinského hnutí Fatah.

Svědectví o popravách rok po skončení války zdokumentovala i lidskoprávní organizace Amnesty International. Mimosoudní popravy, ale i krutý výslech a mučení údajně Hamás prováděl v areálu nemocnice nacházející se na severu Gazy.

Právě Al-Šifa, největší nemocnice v Gaze, je už dlouho terčem Izraele, který tvrdí, že právě v jejích útrobách má Hamás jedno ze svých velitelství. Před pár dny ji Izraelské ozbrojené síly (IDF) obklíčily a o víkendu tam měly probíhat i přestřelky, které si podle několika zdrojů vyžádaly i civilní oběti.

Al-Šifa, postavená už koncem 40. let Brity, má „smůlu“ i v tom, že se nachází nedaleko strategické a prakticky jediné hlavní silnice vedoucí Pásmem Gazy ze severu na jih.

Definitivně se proměnila v bojiště i podle Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž „už nefunguje jako nemocnice“. „Svět nemůže mlčet, když se nemocnice, které by měly být bezpečným útočištěm, mění na místa smrti, devastace a zoufalství,“ reagoval šéf WHO Tedros Ghebreyesus.

Příklad izraelského útoku na zdravotnické zařízení Al-Šifa je v centru pozornosti i proto, že experti na mezinárodní právo se společně s lidskoprávními organizacemi opět ptají: může Izrael útočit na civilní cíle, natož nemocnice? A nepáchá tím válečné zločiny?

Kratší odpověď odborníků na mezinárodní právo zní takto: ano, může. Je to však složitější – závisí to na kontextu. A opět se celá debata točí kolem jednoho slova: proporcionalita, tedy přiměřenost.

Odborník: Na civilisty se nesmí útočit. Má to ovšem jedno „ale“

Civilní objekty nesmějí být cílem útoku, vysvětlil Denníku N odborník na mezinárodní právo Lukáš Mareček, který působí jako zástupce katedry mezinárodních vztahů na bratislavské Univerzitě Komenského. „Jiné to ovšem je, pokud

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější