Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Miliardy navíc chce do školství dostat ministr i opozice. Ta by je brala z peněz pro obranu i EU

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) na konferenci Reforma vzdělávacího systému ČR – Jaký chceme vzdělávací systém za 10 let? Foto: ČTK
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) na konferenci Reforma vzdělávacího systému ČR – Jaký chceme vzdělávací systém za 10 let? Foto: ČTK

Poslanci budou ve druhém čtení projednávat státní rozpočet. Ten je výsledkem zdlouhavého koaličního jednání, které probíhalo pod tlakem co nejvíce stlačit schodek rozpočtu. Největší otazník zůstává nad financováním školství. Více peněz právě pro ně se bude snažit prosadit i opozice. Miliardové přesuny jsou ale nepravděpodobné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Více peněz na vzdělávání se snaží prosadit hlavně ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který reaguje na hrozbu stávky učitelů na konci listopadu. Bek hovoří o tom, že by do rozpočtu potřeboval až pět miliard navíc. S tímto požadavkem seznámil i předsedu vlády Petra Fialu.

Jednání ale zůstávají na mrtvém bodě. Rozpočet je výsledkem složitého kompromisu, během kterého musela své nároky mírnit většina stran.

Pozměňovací návrhy k rozpočtu zatím předložili především zástupci obou opozičních stran, tedy hnutí ANO a SPD. Ti se zaměřili především právě na situaci v českém školství.

Například poslanec za SPD Zdeněk Kettner navrhuje přesunout 18,2 miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany právě do rozpočtu školství. Ministerstvo obrany bude v příštím roce hospodařit s rekordním balíkem peněz. Ten ale vychází z nově uzákoněné povinnosti, že již v roce 2024 bude Česko plnit dvouprocentní závazek vůči NATO.

Peníze do rozpočtu školství se budou snažit dostat i poslanci hnutí ANO. I ti by peníze do školství rádi poslali na úkor rozpočtu rezortu obrany. Například rozpočet na výdaje regionálního školství by chtěli navýšit o 6,8 miliardy korun. Půldruhé miliardy by poslanci za ANO přesunuli právě z peněz pro armádu, zbytek z rozpočtové rezervy.

Druhý scénář je přitom pravděpodobný podle dvou zdrojů redakce z ministerstva školství, které si nepřály být jmenovány. Jednou z variant dalšího postupu je, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější