Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak přežít svého muže a návštěvu kina? Nová komedie podle bestselleru herečky Jany Bernáškové selhává ve svém cíli pobavit

Jana Bernášková ve filmu Jak přežít svého muže. Foto: Falcon
Jana Bernášková ve filmu Jak přežít svého muže. Foto: Falcon

Může už stokrát zpracované téma hledání pana Božského vnést do českého filmu něco nového? Nová lifestylová komedie Jak přežít svého muže ukazuje, že přílišné spoléhání na žánrové konvence a opírání se o schematické postavy a stereotypy nestačí. Navzdory zdánlivé sexuální otevřenosti je totiž snímek Jak přežít svého muže především čistokrevná nuda.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

České vztahové komedie mají v kontextu tuzemské tvorby paradoxní postavení. Na jedné straně se těší nevalné pověsti coby filmy utvrzující svými plochými postavami a zjednodušenými příběhy širokou škálu stereotypů a omlouvající toxické mezilidské vztahy. Na straně druhé se jedná o výdělečné a divácky úspěšné filmy.

To napovídají i první výsledky návštěvnosti filmu Jak přežít svého muže, který minulý týden vstoupil do českých kin. Snímek je adaptací stejnojmenné knihy spisovatelky a herečky Jany Bernáškové, která ve filmu ztvárňuje roli zoufalé Lucie. Režie se ujal debutující režisér Rudolf Merkner, manžel Bernáškové, který se na filmu podílel také jako scenárista.

Hrátky s divákem

Jisté autobiografické paralely jsou ve filmu zcela zjevné. Lucie potkává muže svých snů, scenáristu Karla, na natáčení retro seriálu Osmdesátky, ve kterém má ztvárnit postavu účetní. Tu jí scenárista údajně napsal na míru (přestože se předtím viděli pouze jednou v životě a vyměnili si několik málo zpráv na Facebooku).

Stejně tak autorka knižní předlohy Jana Bernášková potkala svého manžela při natáčení retro seriálu Vyprávěj, kde taktéž ztvárnila postavu účetní.

Pohrávání si s realitou a přibližování se ke čtvrté stěně se pak děje na několika dalších místech snímku – například když

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Mladá kritika

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější