Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Navýšení rodičovského příspěvku je krokem zpátky

Debata o rodinné politice by se měla vést jinak. Foto: ČTK / Luboš Pavlíček
Debata o rodinné politice by se měla vést jinak. Foto: ČTK / Luboš Pavlíček

Komentář Martina Lobotky: Poslanecká sněmovna schválila růst rodičovského příspěvku na 350 tisíc korun. Opozice se rozčiluje, že růst o 50 tisíc se týká jen dětí narozených po Novém roce. Celkem nepřekvapivě k tomu dodává, že sama by příspěvek navzdory tristnímu stavu státního rozpočtu zvýšila ještě více. Horší než ono „rozdělování dětí na dvě kategorie“ je, že se nic neděje s podstatou této dávky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česká republika nadále buduje jeden z nejštědřejších systémů rodičovských příspěvků v rámci zemí OECD. Dle statistiky této organizace se z hlediska výše této dávky Česko nachází na sedmém místě mezi jejími členskými státy: dávky rodičovského příspěvku zde v roce 2022 pokryly 36 týdnů (hrubých) výdělků průměrně vydělávajícího člověka v soukromém sektoru. Nejvíce je to v Rumunsku (77 týdnů), Estonsku (68), Maďarsku (56) a na Slovensku (43). Norsko je na 23 týdnech, Lucembursko na 17 týdnech, Dánsko na 16 týdnech.

Česká republika navíc poskytuje možnost čerpání po dlouhou dobu: rodičovský příspěvek je v tuto chvíli možné čerpat až do čtyř let věku dítěte. To může být zejména pro nízkopříjmové rodiče lákavá nabídka: rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a čistou mzdou nemusí být velký.

Maximální doba čerpání rodičovského příspěvku se podle nové úpravy od Nového roku zkrátí na roky tři. To ale zdaleka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Veřejné finance

Ekonomika, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější