Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Blíží se erupce na Islandu? Velmi pravděpodobně, říká vulkanolog a vysvětluje možné scénáře

Propadlá zem na golfovém hřišti vlivem sopečné aktivity v islandském Grindavíku, 11. listopadu 2023. Foto: RUV, Ragnar Visage via Reuters
Propadlá zem na golfovém hřišti vlivem sopečné aktivity v islandském Grindavíku, 11. listopadu 2023. Foto: RUV, Ragnar Visage via Reuters

V posledních dnech opět plní přední strany světových médií islandské sopky. Konkrétně nově vzniknuvší, několik kilometrů dlouhá prasklina v půdě u města Grindavík, která zapříčinila jeho evakuaci. Místní se připravují na erupci a mnozí vzpomínají na výbuch vulkánu z roku 2010, který paralyzoval leteckou dopravu napříč Evropou. O pravděpodobnosti erupce a jejím rozsahu, možných scénářích i původu aktuální sopečné aktivity na islandském poloostrově Reykjanes mluvil s Deníkem N vulkanolog Petr Brož.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Island vyhlásil stav nouze a evakuoval více než třítisícové rybářské městečko Grindavík na jihozápadu země. Připravuje se totiž na dopady erupce sopky na poloostrově Reykjanes, který v posledních letech zažil hned několik erupcí.

Vědci, kteří situaci sledují, předpokládají, že se magma, tedy roztavená směs hornin a plynů, začalo pohybovat směrem k povrchu Země. V ohrožení zaplavení lávou, ve kterou se magma promění po dosažení povrchu, je nejen samotné město, ale také nedaleká elektrárna a světoznámé přírodní termální lázně Modrá laguna. Souvislosti Deníku N vysvětlil vulkanolog Petr Brož z Akademie věd ČR.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • jaká je pravděpodobnost erupce sopky u Grindavíku;
  • co všechno se po erupci může stát;
  • jestli hrozí silná erupce jako v roce 2010 a zda by měla dopad na širší region;
  • co se v posledních letech na poloostrově Reykjanes děje
  • a proč jeho obyvatele v příštích desetiletích čekají podobné incidenty jako teď.

Dá se v tuto chvíli odhadnout, jak moc velká je pravděpodobnost erupce sopky u evakuovaného města Grindavík?

Šance na erupci je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Příroda

Rozhovory

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější