Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dávám si denně deset minut meditace vděčnosti a už mi to není trapné, říká mladá vědkyně, která chce na Měsíc i na Mars

Chci do vesmíru. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Chci do vesmíru. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nejdříve studovala hudební gymnázium, pak se vydala na dráhu vědkyně a zkoumala, co všechno ovlivňuje vývoj plodu v prenatálním období. V současnosti jezdí na výpravy do Antarktidy, kde se zaměřuje na výzkum stresu člověka. Ten zkoumá i v rámci izolačních experimentů na pozemních stanicích simulujících pobyt ve vesmíru. Každá taková akce musí mít podle Lucie Ráčkové nějaký společenský dopad. Mimo jiné se zkoumá, jak šetřit s vodou. Třeba tím, že se myjete nikoli vodou, ale speciálně napuštěnou houbičkou. Jen je ještě potřeba zjistit, jak na to, aby se při takovém způsobu hygieny neprodukovalo tolik odpadu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se v rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Proč Lucie Ráčková opustila klasickou hudbu a začala studovat vědu?
  • Jak dlouho jí v Antarktidě vydržely boty?
  • Proč ji jako vědkyni zajímá prenatální vývoj?
  • Co ji fascinuje na výzkumu stresu v izolačních experimentech?
  • Co se dá zjistit ze zubů dítěte starých několik set let?
  • Proč medituje a jak jí to změnilo život?

Jaké je číst si o sobě v médiích, že jste jednou z nejzajímavějších českých vědkyň?

Je to pro mě překvapivé. Jsem pořád stejná. Tohle se o mně začalo psát poté, co jsem byla v Antarktidě a začala jsem se víc zajímat o vesmírné věci. Já se nezměnila, takže mi jako jedno z nejzajímavějších v Česku spíš připadá moje téma než já osobně.

Jak k vám téma vesmír přišlo? Studovala jste hudební gymnázium, chtěla jste být hudebnice… Na co jste hrála?

Jako hlavní obor jsem měla hraní na cello, ale nejdéle jsem hrála na klavír a vždycky jsem ráda hrála na flétnu. Na zobcovou i příčnou. Hrozně ráda jsem hrála v orchestru, ale pak jsem si řekla,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější