Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Cenovka za stíhačky, která není až tak nová. Získali jsme rozklad toho, kde se vzala cifra 215,8 miliardy

Nová, vyšší částka zahrnuje i provoz gripenů, které si armáda bude ještě nějakou dobu pronajímat. Foto: Milan Nykodým, Vzdušné síly AČR a Wikimedia Commons
Nová, vyšší částka zahrnuje i provoz gripenů, které si armáda bude ještě nějakou dobu pronajímat. Foto: Milan Nykodým, Vzdušné síly AČR a Wikimedia Commons

V souvislosti s budoucností nadzvukového letectva se ve veřejné debatě po avizované ceně na zavedení letounů F-35 ve výši zhruba 150 miliard korun objevila i jiná částka – zhruba 216 miliard korun. Jako první na ni upozornil deník Právo s odkazem na návrh státního rozpočtu pro příští rok. Šéfka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková pro Deník N vysvětlila, o jaké peníze jde: jsou v nich mimo jiné výdaje na F-35 i gripeny na příštích třináct let.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda už dříve schválila dokument, podle kterého Česko na přechod stíhacího letectva na typ F-35 vydá celkem 150 miliard korun. Zhruba dvě třetiny na pořízení letounů a jejich vybavení, necelou třetinu na investice do infrastruktury. Čtyřiadvacet letounů do Česka přiletí postupně v letech 2031 až 2035.

Na ministerstvu obrany nyní vznikl program nazvaný Udržení a rozvoj schopností nadzvukového letectva II. Ten počítá s cifrou 215,8 miliardy, kterou stát zaplatí do roku 2036. To vzbudilo úvahy, zda pořízení letadel F-35 skrytě nezdražuje.

První zmíněný vládou schválený dokument o pořízení amerických letounů je podle šéfky ekonomické sekce ministerstva obrany Blanky Cupákové určený „výhradně k rozhodovacímu procesu“: tedy k verdiktu, zda letouny pořídit, nebo ne.

Obsahuje cenu vycházející z fixní částky v americké měně a kurzu těsně pod 23 korunami za dolar. Makroekonomická predikce ministerstva financí ale v srpnu odhadla, že proti němu koruna v dalších letech posílí. Na základě této predikce rezort počítá s kurzem 21,2 koruny za dolar.

Druhý materiál je právě víceletý program na udržení a rozvoj schopností nadzvukového letectva. Je stavěný jinak než první dokument. Obsahuje více položek a mimo jiné také rezervu na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější