Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruská firma chtěla společně s českou vyrábět letadla. Doma ale vyrábí rakety proti Ukrajině, české úřady zasáhly

Praga Alfa SM-92TE. Foto: Martin Salajka, ČTK
Praga Alfa SM-92TE. Foto: Martin Salajka, ČTK

Firma Smolenský letecký podnik vyrábí střely Ch-59, které Rusové používají na Ukrajině nejčastěji. Její ruští majitelé založili v Česku ještě před válkou společně s českým partnerem firmu. Plánovali výrobu civilních letadel. České úřady teď ruský podíl zmrazily kvůli sankcím.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Společnost Smolenský letecký podnik opravuje a vyrábí letadla už téměř sto let. V současné době je ale firma známá hlavně kvůli výrobě střel Ch-59 odpalovaných z letadel proti vojenským i civilním cílům na Ukrajině.

Továrna má v Česku dceřinou společnost CONSUL group of companies. V té plánovala spolu s českým partnerem vyrábět malé sportovní letadlo. Kvůli protiruským sankcím nyní ale ruskou část firmy české úřady zmrazily.

„Předmětný podíl je považován za majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce a již ze samotné podstaty obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným hrozí jeho odliv, respektive jeho převedení, přeměnění, použití nebo zacházení s ním,“ vysvětlil rozhodnutí Jiří Hylmar, ředitel Finančního analytického úřadu, který má v Česku na starosti dodržování protiruských sankcí.

Informaci o zmrazení podílu Deníku N potvrdil podnikatel

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průmysl

Ruská válka na Ukrajině

Sankce proti Rusku

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější