Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Někdy mi i opravoval češtinu, vzpomíná Czernin na návštěvy na Schwarzenbergově rakouském zámku

Tomáš Czernin a Karel Schwarzenberg. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Tomáš Czernin a Karel Schwarzenberg. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„Měl v sobě lásku k vlasti, cit ke svobodě a spravedlnosti a hlavně to, že to prostě dělat musel,“ popisuje místopředseda Senátu a TOP 09 Tomáš Czernin Karla Schwarzenberga, kterého nazývá druhým tatínkem. V rozhovoru vypráví o přátelství malého Karla a svého tatínka nebo o svých pobytech na Schwarzenbergově zámku v Rakousku od sedmdesátých let. Vzpomíná také, co mu tehdy Schwarzenberg říkal o téměř neznámém Havlovi či jak mu rozmluvil emigraci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Někdy nás zaskočí i ty věci, na které čekáme,“ začíná Tomáš Czernin rozhovor, ještě než položím první otázku. Mluvíme spolu v neděli večer, místopředseda Senátu a TOP 09 následující den odjíždí pracovně do zahraničí. O tom, jak moc špatně je na tom Karel Schwarzenberg, jsme se přitom bavili naposledy v sobotu, kdy mi Czernin vysvětloval, jak může české mediální prostředí špatně interpretovat Schwarzenbergův přesun do nemocnice ve Vídni. „Rodina už ho chtěla mít u sebe,“ řekl k tomu.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak poznal Tomáš Czernin jako student Karla Schwarzenberga na jeho zámku, kde to bylo „jako za starých časů“.
  • Kde začalo přátelství Czerninova dědečka a Schwarzenbergova otce a jak se rodiny za komunismu stýkaly.
  • Jak moc ovlivnil Karel Schwarzenberg Czerninův život a jaký byl po revoluci v Československu a Česku?
  • Co chybělo Schwarzenbergovi v Rakousku a co má jeho rod v krvi.

Když jsme se o Karlu Schwarzenbergovi bavili v sobotu, říkal jste mi, že to byl takový váš druhý tatínek. Jak jste se vy dva poznali, jak to všechno začalo?

Karel byl od dětství kamarád s mým tatínkem. Když pak můj dědeček s babičkou museli v roce 1964 odejít do Vídně, tátu za nimi nejprve nepouštěli, až o pět let později tam táta i s námi byl, to bylo v devětašedesátém, potom zase dlouho nic, pak pustili v roce 1975 překvapivě mě a teprve potom mohl opět jezdit otec. Ale vždycky když tam byl, šel s Karlem minimálně na oběd. A pokaždé o tom pak hodně vyprávěl.

Někdy po roce 1979 Karlovi nějak vzkázal nebo napsal a já jsem následně jel k němu do Štýrska na zámek Murau, byl jsem tam snad týden. To byl takový můj osobní začátek, po tom, co jsem o něm doma tolik slyšel. Byl jsem tehdy hodně mladý, studoval jsem na vysoké škole a měl jsem z něj veliký respekt. Vedli jsme různé hovory, já jsem měl pocit, že se mě Karel vyptává, co a jak se děje doma v Československu. Teprve později jsem zjistil, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Karel Schwarzenberg

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější