Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dělat malé věci a mít svůj bezpečný prostor, to je to, oč tu běží. Jak vnímá svět nastupující výtvarná generace?

Pokoje 2023. Foto: Šimon Roubal
Pokoje 2023. Foto: Šimon Roubal

Pouhý týden, od pátku 10. listopadu do neděle 19. listopadu, probíhá v pražském Hrzánském paláci přehlídka tvorby nejmladší umělecké generace. Letošní Pokoje mají volné téma, přesto upřímně a naléhavě vypovídají o úzkostech i radostech mladých Čechů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Letošní přehlídka mladého umění Pokoje se odehrává stejně jako loňský ročník v paláci Hrzánů z Harasova v Celetné ulici. Rekonstrukce paláce započne už na konci tohoto roku, takže Pokoje půjdou příští rok zase o dům dál.

Pokoje už desátým rokem představují tvorbu mladých umělkyň a umělců – podmínkou k podání přihlášky je ještě probíhající studium. Kromě českých vystavují také studující umělkyně a umělci z Polska, Slovenska a Maďarska. Mezi vystavujícími jsou kromě těch z uměleckých škol letos i účastníci z kulturní žurnalistiky.

Letošní ročník Pokojů, na rozdíl od předchozích, nemá jednotící téma. Pro diváky a divačky tak vzniká náročnější situace, protože se v každém pokoji musí zorientovat a zjistit, o co jde. Zároveň je ale díky tomuto přístupu možné se dozvědět, jaká témata jsou v nejmladší umělecké generaci aktuální.

Celkově na Pokojích vystavuje okolo dvou set vystavujících ve třiceti čtyřech pokojích včetně záchodů a koupelen. Začněme právě jimi.

O čem se nám nechce mluvit

Na záchodě v každém patře se nachází instalace, která nese název Toaletní yóga. Každý záchod je vybaven či vyzdoben uměleckými předměty, barvami, obrázky či květinami.

Realita ale zůstává taková, že se ocitáme na stísněném, polorozbořeném a ledovém záchodě a metr od nás

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější