Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dětské knihy se prodávají méně, Vánoce jim ale hrají do karet. Které vybrat letos? Přečtěte si tipy nakladatelů

Jak nezabloudit v knihkupectví? Poradíme. Foto: Brian Wangenheim, Unsplash
Jak nezabloudit v knihkupectví? Poradíme. Foto: Brian Wangenheim, Unsplash

Vánoce se blíží a my nabízíme spoustu tipů na to nejlepší, co teď na knižních pultech najdete. Všichni oslovení čeští nakladatelé dětských knih se shodují, že od doby covidu se dětských knih prodává méně a je mnohem náročnější zákazníky přesvědčit, aby si je koupili. Přesto i tento trh má své hity a stálice.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O typické trajektorii pocovidového vývoje prodejů vypovídá třeba zkušenost malého nakladatelství Meander, které se specializuje právě na dětské knihy. Podle obchodní ředitelky Markéty Semotánové v době uzavřených knihkupectví za covidu paradoxně zažilo jeden z nejsilnějších roků, co se tržeb týče. „Nákupy se téměř výhradně přesunuly do onlinu, rozjel se nám e-shop, lidé byli doma a hodně s dětmi četli,“ vysvětluje si to Semotánová. Další roky pak již byly ve znamení mírného propadu, i když nakladatelství prý čekalo pokles ještě vyšší.

Část rodičů je ale podle ní stále ochotna do kvalitních dětských knih investovat, i když je ekonomická situace horší. „Přece jen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dětské knihy

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější