Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dlouhodobě vysoké úroky pro světovou ekonomiku znamenají hlavně špatné zprávy

Doba levných peněz je pryč. Asi na dlouho. Foto: Sara Kurfess, Unsplash
Doba levných peněz je pryč. Asi na dlouho. Foto: Sara Kurfess, Unsplash

Komentář Ivana Mikloše: Světová i naše média jsou plná rozporuplných a někdy i zcela protichůdných zpráv.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrá čísla o růstu americké ekonomiky (4,9 procenta anualizovaného růstu za třetí čtvrtletí), zároveň špatná čísla o většině evropských ekonomik (pokles německé ekonomiky o desetinu procenta ve stejném období). K tomu přicházejí nedobré zprávy a čísla z čínské ekonomiky, která byla v minulosti světovou ekonomickou lokomotivou.

Dobrou zprávou je zastavení dalšího růstu úrokových měr ze strany relevantních světových centrálních bank (Fed, ECB, Bank of England) a také pokles inflace na všech vyspělých trzích. Tou špatnou je ale shoda na tom, že snižování úroků je v nedohlednu a že nás čeká dlouhé období vysokých úroků (higher for longer). A konečně – dobrou zprávou je pozitivní vývoj na trhu práce. Jenže vše nasvědčuje tomu, že dobré zprávy spíše zastírají, než vysvětlují realitu.

Jak je to opravdu

Moderní měnová teorie, která nás přesvědčovala, že nastala nová éra neomezeného množství levných peněz, skončila na smetišti dějin. Nejlépe o tom svědčí fakt, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější