Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Školy se bojí „drastických škrtů“ i osekané výuky. Popisujeme, co se chystá

Školám se nelíbí záměry ministerstva školství. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Školám se nelíbí záměry ministerstva školství. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Školské odbory připravují na 27. listopadu stávku a pod otevřený dopis zástupců škol proti škrtům se už podepsalo přes devět tisíc lidí. Učitelé varují, že návrh rozpočtu školství na příští rok nemyslí na děti a jejich vzdělávací potřeby, ale zohledňuje jen snahu ušetřit za každou cenu. Popisujeme, kde peníze na vzdělání skutečně chybí, co ministerstvo plánuje a co by se ještě mohlo změnit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rezortu Mikuláše Beka (STAN) se sice rozpočet na příští rok má oproti letošku zvýšit o 3,9 miliardy na 269 miliard, přesto v něm ale řada položek chybí. Školství má totiž řadu mandatorních výdajů, které musí podle složitě určených zákonů a vyhlášek platit.

Od 1. ledna navíc učitelé musí v průměru dostávat sto třicet procent hrubé mzdy, která se sice bude počítat z roku 2022, a proti reálné mzdě to tak bude podle odhadů jen 113,5 procenta, pouze za letošní školní rok se ale zvýšil počet učitelů o 7000 (žáků ale přibylo jen 25 tisíc).

O výši rozpočtu ministerstva školství se nyní vedou velmi ostré debaty. Zatím totiž není úplně jasné, z čeho se budou platit pozice nepedagogických pracovníků, tedy především kuchařek, školníků, IT pracovníků či uklízeček. Výdaje na ně ani jejich počet ovšem nejsou dané zákonem, proto za současné situace hrozí, že na jejich platy nebude dostatek peněz.

Ministerstvo chce ušetřit tím, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Školství

Stávka 27. listopadu

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější