Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

TOP 09 zvolí nové vedení, Pekarová Adamová nemá vyzývatele. Strana je podle experta v personální krizi

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vystoupila 20. listopadu 2021 v Praze na celostátním sněmu strany. Foto: ČTK
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vystoupila 20. listopadu 2021 v Praze na celostátním sněmu strany. Foto: ČTK

TOP 09 si v sobotu zvolí nové vedení. Současná šéfka strany Markéta Pekarová Adamová má před volbou neochvějnou pozici, zatím nemá vyzývatele. Změna by naopak mohla nastat na pozici prvního místopředsedy. V jaké formě vstupuje jedna z pěti vládních stran do volby nového vedení a co může víkendový sněm znamenat pro vznikající eurokandidátku?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pekarová Adamová vede TOP 09 čtyři roky. Mezitím se strana dokázala etablovat ve značce Spolu, která ji dostala zpět do vlády. Ostatně nadšení z porážky Andreje Babiše (ANO) se výrazně promítlo do posledního sněmu, který se odehrál krátce po sněmovních volbách v roce 2021. Pro znovuzvolení Pekarové Adamové tehdy bylo 163 delegátů z celkových 176.

Nyní už je situace jiná. TOP 09 má za sebou dva roky ve Fialově vládě, která je velmi nepopulární. Důvěřuje jí pouze čtvrtina lidí, velké problémy má také mezi svými voliči. Aktuální data STEM/MARK ukázala, že zhruba šest set tisíc voličů vládních stran hodnotí výkon koalice velmi špatně.

A příliš dobře si dle dat nevede ani sama předsedkyně Sněmovny. Politický analytik Lukáš Jelínek dokonce mluví o tom, že TOP 09 je ve vážné personální krizi, což dokládá fakt, že Pekarová Adamová jede i v této situaci na sněm jako jediná kandidátka do čela strany.

„Otcové zakladatelé už jen sedí v hledišti a nejnadějnější mladá tvář na lavici obžalovaných. O Markétě Pekarové Adamové se sice ví, ale jen v souvislosti s jejími nepopulárními výroky a sněmovními zápasy s opozicí, žádnou pozitivní agendu si s ní nespojujeme,“ soudí Jelínek.

Data veřejné podpory mu dávají do jisté míry zapravdu. Pekarové Adamové podle CVVM v srpnu a září důvěřovalo pouze 12 procent lidí, naopak 77 procent občanů jí nevěřilo.

TOP 09 samostatně stále balancuje na pětiprocentní hranici a nemá tak jisté, že by sama –⁠ tedy bez spolupráce s ODS a lidovci –⁠ prošla příštími volbami do Sněmovny.

„Už Miroslav Kalousek se pyšnil tím, že je TOP 09 nepopulistická. Jeho nástupci to dotáhli k dokonalosti: jedinou zájemkyní o předsednické křeslo je nejméně populární koaliční politička a záda jí chce krýt ministr zdravotnictví, který neúspěšně hasí jeden požár vedle druhého,“ podotýká k tomu politolog Jelínek.

Právě Kalousek

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Sněm TOP 09

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější