Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Stávka v Hollywoodu končí. Co bude dál? Přijdou digitální Frankensteinové a možná i Marilyn Monroe

Stávkující členové odborů SAG-AFTRA ve středu společně pózují před losangeleským sídlem Netflixu. Foto: AP Photo, Chris Pizzello
Stávkující členové odborů SAG-AFTRA ve středu společně pózují před losangeleským sídlem Netflixu. Foto: AP Photo, Chris Pizzello

Stávka hollywoodských profesionálů končí, oznámily ve čtvrtek tiskové agentury. Neznamená to ale, že končí také série dalších problémů hollywoodského filmového kolosu. Má ještě hollywoodská „továrna na sny“ budoucnost?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po 118 dnech skončila ve čtvrtek v Hollywoodu stávka, která celé filmové mašinerii zasadila nevratné rány. Trvalo skoro celé čtyři měsíce, než se velká hollywoodská studia a filmové a streamovací společnosti dohodly na tom, jak budou do budoucna filmové profesionály honorovat.

Herci získali jistotu, že je umělá inteligence nenahradí tak snadno, jak původně studia chtěla. Na základě uzavřeného tříletého kontraktu získají herci sdružení v odborech SAG-AFTRA také lepší platy a snad i zlepšení pracovních podmínek, zejména při práci se streamovacími giganty typu Netflixu.

Povstanou digitální Frankensteinové?

Zastavená natáčení i propagace hollywoodských spektáklů se znovu rozbíhají, premiéry očekávaných hitů se znovu vracejí do plánů. Zdánlivě happy end jako z nějakého sladkobolného hollywoodského filmu.

Jenže ač hrozba, kterou na celý průmysl vrhaly oborové stávky (krom herců stávkovali také scenáristé), zmizela, další hrozby přetrvávají.

Přetrvává třeba stín, který na kariéry hollywoodských herců vrhá umělá inteligence. Ta už teď dokáže replikovat nejen dávno zesnulé herecké hvězdy minulosti (je libo třeba rozhovor o technologických novinkách mezi Marilyn Monroe a Elvisem Presleym?), ale klidně i ty ještě žijící.

Herci se tak se studii dohodli třeba na tom, že využívání jejich digitálních kopií nebude tak snadné, jak se původně plánovalo. Kdyby na původní plán přistoupili, mohly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější