Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pekingský paradox: Čína varovala Filipíny, ať nenarušují její suverenitu… ve filipínských vodách

Filipínská vlajka na palubě chátrající lodi Sierra Madre. Ta Filipínám slouží jako vojenská základna u atolu Ayungin a její už tak špatný stav ještě zhoršují čínská plavidla, která se atol pokoušejí sevřít do námořní blokády. Čína se totiž chová, jako by byl její - i když tím porušuje verdikt Stálého rozhodčího soudu v Haagu a Úmluvu OSN o mořském právu, kterou sama podepsala. Foto: Erik De Castro, Reuters
Filipínská vlajka na palubě chátrající lodi Sierra Madre. Ta Filipínám slouží jako vojenská základna u atolu Ayungin a její už tak špatný stav ještě zhoršují čínská plavidla, která se atol pokoušejí sevřít do námořní blokády. Čína se totiž chová, jako by byl její – i když tím porušuje verdikt Stálého rozhodčího soudu v Haagu a Úmluvu OSN o mořském právu, kterou sama podepsala. Foto: Erik De Castro, Reuters

Čínská pobřežní stráž dnes varovala Filipíny, aby „okamžitě přestaly narušovat suverenitu“ Číny. Filipínské lodě totiž vpluly do vod, které podle mezinárodního práva patří Filipínám. Že tu něco nedává smysl? Pro Peking ano: komunistická Čínská lidová republika totiž ignoruje jak rozsudek z Haagu, tak mezinárodní právo, které sama podepsala.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Filipíny na čínské prohlášení kontrovaly tím, že Čínskou pobřežní stráž obvinily z „nebezpečných manévrů a bezohledné šikany a blokování“ filipínských lodí.

Je to další z projevů vzrůstající tenze u atolu, kterému Filipínci říkají Ayungin a Číňané Žen-ťiao, pro člověka nehostinného a prakticky neobyvatelného místa, které je samé skalisko a za přílivu se zčásti ztrácí pod vodou.

A přece se o tu pustinu vede spor, který v posledních měsících a hlavně týdnech budí vážné znepokojení a obavy z možného ozbrojeného střetu.

Střelné zbraně zatím žádná strana nevytáhla. Ale jiné ano. A přituhuje.

Loď jde ke dnu

Na začátku letošního srpna to bylo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Jihovýchodní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější