Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pro někoho „zásadní komplikace“, jiný „o tom zatím neslyšel“. Jihomoravští starostové budou muset řešit, co s odpadky

Brněnská spalovna. Foto: ČTK
Brněnská spalovna. Foto: ČTK

Zrušení projektu na výstavbu třetího kotle v brněnské spalovně se nedotkne pouze Brna. Nový kotel byl strategicky důležitý pro celý Jihomoravský kraj. Současné dva totiž po konci skládkování v roce 2030 nebudou pro spotřebu jižní Moravy stačit. Starostové jihomoravských měst vnímají rozhodnutí různě, část z nich se k vyjadřuje kriticky, někteří nově vzniklou situaci ještě nezaznamenali.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že se projekt, který postupně vznikal od roku 2015 a na nějž město získalo bezmála třímiliardovou dotaci, nakonec neuskuteční, rozhodlo zastupitelstvo města Brna v tajném hlasování 18. října.

Rozhodnutí vedle opozičních Pirátů, Zelených a Žít Brno kritizovali také koaliční Starostové a KDU-ČSL. Prosadily ho ODS, TOP 09 a ANO.

„Byla jsem přesvědčená, že projekt je prospěšný, a to hlavně v době, kdy eskalovala energetická krize,“ napsala na Facebooku primátorka Brna Markéta Vaňková několik dní před hlasováním. Její postoj se ale, jak píše, změnil. „Mé pochybnosti ve vztahu k tomuto projektu začaly tím, kdy v rámci výběrového řízení na zhotovitele byla podána pouze jedna nabídka,“ uvedla primátorka jako důvod.

Projekt se nicméně netýkal pouze Brna. Vzhledem k 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější