Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co s kelímky od jogurtu? Kam patří e-cigarety? Vysvětlujeme hlavní nejasnosti o třídění

Ilustrace: Deník N
Ilustrace: Deník N

Přestože v Česku třídí odpad 75 procent lidí, doprovází toto téma řada nejasností a mýtů. Odpovídáme na nejčastější otázky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Každý obyvatel Česka v průměru ročně vytřídí 78 kilogramů papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů. Průměrná docházková vzdálenost k barevným kontejnerům se loni podle odpadové společnosti EKO-KOM zkrátila na 87 metrů.

Ročně se tu vyprodukuje zhruba 5,5 milionu tun komunálního odpadu, z toho 2,5 milionu končí na skládkách.

„Spalování tvoří nějakých 10 procent, recyklace a kompostování méně než 40 procent, takže zhruba polovina komunálního odpadu končí na skládkách,“ řekl Deníku N expert na odpady z Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Nejpříkladněji si Češi vedou v recyklaci papírových obalů, z celkového množství tohoto odpadu se roztřídilo 88 procent. Následují sklo a kovy (shodně 81 procent). Podstatně méně se třídí plasty (43 procent).

Podle posledních údajů statistického úřadu Eurostat je Česko podle celkové míry dosahované recyklace všech obalů ze států EU na šesté příčce. V podílu recyklace a kompostování komunálního odpadu na desátém místě. V průměru každý Evropan vyprodukuje téměř 180 kilogramů obalového odpadu ročně.

Do budoucna ministerstvo životního prostředí plánuje, že budou jen dva druhy kontejnerů – jeden na směsný komunální odpad, druhý na ten recyklovatelný. Časově však zatím není tento záměr upřesněn.

Na základě informací od odborníků odpovídáme na to, jaké jsou nejčastější nejasnosti kolem třídění a jak recyklace funguje.

Jak třídit kelímky od jogurtu?

Kelímky jsou nejčastěji vyrobeny z plastu, avšak ne všechny. Je možné si to zkontrolovat na etiketě konkrétního kelímku. Plastový kelímek není potřeba před vytříděním do kontejneru na plasty vymývat, stačí ho důkladně vyprázdnit.

Co s ruličkou od toaletního papíru?

Byť jde o několikrát recyklovaný papír, patří – stejně jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější