Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Z maskota krypta jeden z největších podvodníků v historii. Jak se šéf burzy FTX dostal za mříže

K dramatickému konci burzy FTX došlo loni. Foto: Adobe Stock
K dramatickému konci burzy FTX došlo loni. Foto: Adobe Stock

Odsouzení zakladatele jedné z největších kryptoměnových burz zpomalilo růst hodnoty bitcoinu, který byl předtím na letošním vrcholu. Někdejší ikona světa kryptoměn Sam Bankman-Fried pravděpodobně stráví zbytek života za mřížemi, protože z investorů vylákal miliardy dolarů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Graf hodnoty bitcoinu v uplynulém týdnu připomínal jízdu na horské dráze. Poté co se cena nejoblíbenější kryptoměny vyšplhala na roční maximum, se minulý čtvrtek zlomila. Newyorský soud totiž uznal vinným Sama Bankmana-Frieda, největšího podvodníka v oblasti kryptoměn a zakladatele zkrachovalé burzy FTX.

Vývoj na trhu může sloužit i jako metafora pro excentrického podnikatele, jenž založil čtvrtou největší kryptoburzu na světě. Rychle se z něj stal miliardář, který byl jedním z největších sponzorů americké Demokratické strany. Logo jeho společnosti měl na svém monopostu jezdec formule 1 Lewis Hamilton.

Přesně před rokem se však Sam Bankman-Fried, známý jako SBF, náhle stal z celebrity záporným hrdinou. Podle obvinění zpronevěřil až deset miliard dolarů. Soud ho uznal vinným z podvodu, spiknutí proti investorům a praní špinavých peněz.

„Soudní proces s SBF je připomínkou toho, že krypto je prohnilý

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kryptoměny

Technologie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější