Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Skutečně je potřebujeme?“ Senátorka navrhuje zrušit Cimrmanovo divadlo či porodnici v Podolí

Senátorka Daniela Kovářová navrhla ministru financí, aby zrušil necelou stovku institucí včetně muzeí a galerií, mezi nimi i Divadlo Spejbla a Hurvínka. Foto: Finále Plzeň
Senátorka Daniela Kovářová navrhla ministru financí, aby zrušil necelou stovku institucí včetně muzeí a galerií, mezi nimi i Divadlo Spejbla a Hurvínka. Foto: Finále Plzeň

V Ústavu pro matku a dítě v pražském Podolí se v roce 2022 narodilo 5203 dětí. Představení Divadla na Vinohradech vloni vidělo 88 500 lidí. Obě instituce by měl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle senátorky Daniely Kovářové pro zbytečnost zrušit. Navrhla mu to během debaty v Senátu o vládním úsporném balíčku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Politička chtěla ministrovi financí ukázat, že by státní výdaje šetřila lépe než on. Ve vládním konsolidačním balíčku jí podle jejích slov chybí „znatelnější rušení státních agend a institucí placených z rozpočtu nebo na rozpočet navázaných“. Vytvořila proto seznam organizací či institucí, za které podle ní stát utrácí zbytečně.

„Skutečně nezbytně potřebujeme všechny ty výzkumné ústavy, divadla, muzea a další státní instituce? Držím v ruce seznam stovky státních institucí a úřadů, které by se daly podle mého názoru rušit, zrušit takřka okamžitě,“ prohlásila na půdě horní komory.

Kovářová ve svém návrhu zbytných úřadů a institucí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Kulturní politika

Senát

Veřejné finance

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější