Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice

Nejvyšší částka, o kterou Kateřina na internetu někoho připravila, byla jedenáct tisíc korun. Foto: Unsplash
Nejvyšší částka, o kterou Kateřina na internetu někoho připravila, byla jedenáct tisíc korun. Foto: Unsplash

Kateřina je mladá žena s veselou fenkou a příjemným hlasem. Příjemně ale nepůsobila na desítky lidí, které okradla na internetových bazarech. Soud jí za to udělil podmíněné tresty odnětí svobody ve výši dva a čtyři roky. „Bylo to nejhroznější období mého života, strašně se za to stydím,“ říká dnes o své minulosti. Žena s redakcí mluvila pod podmínkou anonymity. Její identitu redakce zná a její tvrzení ověřila na základě doložených soudních rozsudků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kateřina v minulosti podvodníky nechápala a striktně je odsuzovala. Pak se ale sama dostala do finanční tísně.

„Měla jsem doma nějaké věci na prodej, nafotila jsem to a začala je prodávat. Lidé mi peníze posílali okamžitě, často vlastně na dobré slovo. Nejdřív jsem takto slíbené zboží opravdu posílala. Jenže pak už ta moje finanční situace byla taková, že jsem nabízela i to zboží, které jsem už mezitím prodala,“ líčí. Následně začala nabízet také zboží, které nikdy nevlastnila, a tím pádem nebylo možné ho nafotit. „Když se lidé ptali, tvrdila jsem, že je z dovozu, proto jim nemůžu poslat fotku,“ vysvětluje své postupy.

Nad následky v tu dobu příliš neuvažovala. „Když to řeknu blbě, mně to v tu chvíli vyhovovalo. Nepřemýšlela jsem nad tím, že se pak můžu dostat na policii a před soud, že za to můžu jít do vězení,“ připouští Kateřina.

Okrádání lidí a finanční tísni předcházely psychické potíže. „Vyhořela jsem. Pracovala jsem devět let v jedné firmě. Tu práci jsem milovala, ale dávala jsem tomu strašně moc. Pracovala jsem na dvou provozovnách, na jednu jsem chodila na ranní směnu, pak jsem se šla domů vyspat, šla jsem na noční směnu. Po noční jsem se šla vyspat, šla jsem na odpolední, z odpolední na noční…,“ vzpomíná.

Po letech fungování v tomto režimu přišlo zmíněné vyhoření. „Už jsem se tam nedokázala vrátit. Nedokázala jsem fungovat. Nebyla jsem schopná najít si ani jinou práci, mně se chtělo jenom ležet doma a brečet. Bylo to silné. A tím, že to takto trvalo dva měsíce, došly mi našetřené finanční rezervy,“ popisuje.

Dnes už vidí, že svou situaci řešila nejhorším možným způsobem. „Nešla jsem na pracák, nebyla jsem na neschopence, takže mi naběhl i dluh za zdravotní pojišťovnu, protože jsem nebyla nikde přihlášená. Tím začalo to moje nejhroznější období,“ říká žena.

„Byl to kolotoč“

V jednotlivých podvodech se Kateřina podle svých slov nikdy nevyžívala. „Uvědomovala jsem si, že dělám špatnou věc, ale pořád ve mně byl ten pocit, že potřebuju mít co jíst, potřebuju mít peníze. A říkala jsem si: ‚Jsou to tři čtyři stovky. Toho člověka to nezabije a mně to zaplatí třeba jídlo na dva dny.‘ Ale jsem hodně nervní člověk a vždycky jsem v těch situacích cítila hrozně nepříjemný pocit, strašně mi bušilo srdce,“ popisuje mladá žena.

Kateřininy podvody ale v řádu nižších stovek korun nezůstaly. „Později to začalo jet ve větším, pak už to byly částky v řádu tisíců. Můj největší skutek byl jedenáct tisíc, bylo to za náplně do zahřívacích cigaret. Tvrdila jsem, že jsou z Polska, z Ukrajiny, ale sama jsem je nikdy neměla,“ přiznává. Kromě náplní do zahřívacích cigaret nabízela také například „léky“ na hubnutí.

„Nakonec i různé další ‚léky‘. Protože když se mě zeptali, jestli mám i něco dalšího než na to hubnutí, tak jsem jim samozřejmě řekla, že ano,“ doznává.

Nejhorší pocit měla ve chvílích, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Rozhovory

Česko, Ekonomika, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější