Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

S Havlem na klopě, s Klausem v srdci

Sedmnáctý listopad je nesmírně užitečný svátek. Připomíná, že řadu důležitých věcí na peníze přepočítat nelze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Sedmnáctý listopad je nesmírně užitečný svátek. Připomíná, že řadu důležitých věcí na peníze přepočítat nelze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Evy Mošpanové: Čtyřiatřicet let od sametové revoluce se česká elita hrdě hlásí k odkazu Václava Havla. Ten, kdo uvažování velké části z ní a dnešní debatu ale formoval mnohem více, je Václav Klaus. I se všemi specifiky, která to obnáší.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Měli bychom si promluvit o Václavovi. Ne o tom, jehož portréty a srdíčka v těchto dnech zdobí kabáty a plakáty, i když by se to nabízelo. O tom druhém Václavovi. V pořádku, řeknete si, proč ale zrovna k 17. listopadu, když je na to přes tři stovky jiných dnů v roce? Právě proto.

Kolega novinář mi vyprávěl, že jedním z nejpopulárnějších žánrů, který kdysi v jeho novinách vydávali, byly postřehy cizinců ze života v Česku. Drobné střípky pohoršení, obdivu a údivu nad všudypřítomnými knedlíky, levným pivem a turistickým oblečením, ve kterém se běžně chodí třeba i na úřad.

Takových kuriozit dokážete lehce poskládat celou řadu. Výtečně se hodí pro večerní posezení s přáteli, pro zasmání se nad sebou samým nebo nad vaší domovinou. O zemi, ve které žijete, vám ale ve skutečnosti nesdělí nic.

Ten hlavní rozdíl, který jsem za více než dekádu zaznamenala, je jinde a mluví hlasem Václava Klause.

Je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

17. listopad

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější