Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zuzana Čaputová: Buď máme strach, nebo jsme svobodní

„Za pět let jsem zažila možná i tři mandáty, ne jen jeden.“ Foto: Pavol Kulkovský
„Za pět let jsem zažila možná i tři mandáty, ne jen jeden.“ Foto: Pavol Kulkovský

Obava z vlivu Spojených států, úvahy o Sorosově vlivu, americké agentce a nevím co ještě – to všechno se poctivě budovalo poslední roky. Stejně jako teorie proti očkování. S tím vším se úmyslně pracovalo, aby se společnost rozdělila, říká v rozhovoru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zdůrazňuje také, že je Slovensko obrovsky pestré. „Máme tu velkou skupinu, která říká úplně jasně, že patříme na Západ, patříme do Evropské unie i do Severoatlantické aliance. I tohle je tvář Slovenska: moderní, prozápadní, beze strachu, sebevědomá,“ dodává Čaputová.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se kromě jiného dozvíte: 

  • Co nám volby podle prezidentky Čaputové řekly o charakteru Slovenska.
  • Odkud dnes čerpá naději.
  • Nad čím ze slovenské politiky jí zůstává rozum stát.
  • Čím bychom měli nahradit strach.

Co byste chtěla, aby mladá generace věděla o 17. listopadu?

Určitě je dobré, aby mladá generace vnímala, co bylo před 17. listopadem. Protože revoluční časy nebo sametová revoluce, jakkoliv to nazveme, byly ukončením minulého režimu. A ať se na to podíváme z jakékoliv perspektivy, byla to jedna z nejvýznamnějších historických událostí novodobých dějin, protože přinesla demokracii. Odkaz 17. listopadu tedy stále žijeme.

Hodně se mluví o tom, jaká tehdejší doba byla, o vyrovnání s historií. Ale to, o co se každý rok nanovo snažím při psaní projevů nebo při přípravě mediálních prohlášení, je úvaha o tom, jaký je odkaz 17. listopadu pro aktuální dobu, kterou teď prožíváme. Pro nás všechny. Co nám 17. listopad říká k dnešku, jak k nám „promlouvá“.

A co nám tedy říká?

Když se podívám na situaci ve společnosti u nás na Slovensku, kromě mnoha jiných jevů, které lze vnímat, je zde i to, že jsme velmi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

17. listopad

Evropská unie

LGBTQ

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Slovensko

Zuzana Čaputová

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější