Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zelenského svetr vychází z módy. Tady je deset věcí, které rozhodují o budoucnosti Ukrajiny

Unaven válkou je Zelenskyj, unaveni Ukrajinou jsou západní spojenci. Foto: Efrem Lukatsky), AP/ČTK
Unaven válkou je Zelenskyj, unaveni Ukrajinou jsou západní spojenci. Foto: Efrem Lukatsky), AP/ČTK

Analýza Petry Procházkové: Skvěle zahraná partie Volodymyra Zelenského potřebuje nové kulisy. Nebo velký úspěch na frontě. Nejraději obojí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ta role sedla Volodymyru Zelenskému náramně a vydržela mu mnohem déle, než mnozí analytici a politologové předpovídali: „Ukrajinský Churchill“, který je s národem v jeho nejtěžších chvílích, bere na sebe odpovědnost i tíhu rozhodování, statečně jede v čele šiku a neuhne, ani když mu kolem hlavy létají kulky. Když ostatní začnou o kýženém a neustále proklamovaném vítězství pochybovat, on je absolutně konzistentní a drží se svého předsevzetí: khaki svetry a polovojenské kalhoty vymění za frak, až se Ukrajina vrátí do hranic z roku 1991.

Donedávna budil prakticky výhradně obdiv a sympatie. Podobně jako celý ukrajinský národ.

Kdy a proč nastal bod zlomu a Zelenskyj musel začít

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější