Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina i Moldavsko se přiblížily členství v EU. Popisujeme, co bude dál

Ukrajina udělala další krok ke členství v EU, čeká ji však ještě dlouhá cesta. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ukrajina udělala další krok ke členství v EU, čeká ji však ještě dlouhá cesta. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajina i Moldavsko pokračují na cestě do Unie. Evropská komise dnes totiž doporučila, aby byly s oběma zeměmi zahájeny přístupové rozhovory. Cesta mezi unijní státy se ale otvírá i pro další zájemce. Vše ale ještě musí jednohlasně schválit členské státy. Vysvětlujeme, jak bude celý proces pokračovat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ukrajina a Moldavsko dostaly od Komise zelenou k zahájení formálních přístupových jednání. Jde o důležitý krok k budoucímu členství, jejich samotné přijetí mezi unijní státy ale nemusí být otázkou blízké budoucnosti.

A to už jen kvůli tomu, že formální zahájení rozhovorů musí jednomyslně schválit členské státy Unie. Lídři všech zemí by o této věci měli rozhodovat na summitu v polovině prosince v Bruselu. Poměrně napjatě se čeká například na postoj Maďarska, které by mohlo svým vetem tomuto kroku bránit.

Šéfka Komise Ursula von der Leyen ve svém projevu mluvila v souvislosti s Ukrajinou o „historickém dnu“.

„Před deseti lety začaly protesty na Majdanu. Ty obnášely střílení do lidí zabalených do evropské vlajky. O deset let později slavíme historický den. Komise doporučuje, aby Rada zahájila jednání o přistoupení s Ukrajinou a Moldavskem,“ řekla von der Leyen.

„Všichni na tom vydělají,“ podotkla v kontextu budoucího rozšiřování.

Proces vstupování do EU má řadu formálních kroků, které mohou trvat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější