Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stroj z Rakovnicka pomáhá Rusům vyrábět bomby. „Dodali jsme ho dávno před válkou,“ vysvětluje firma

Český stroj sloužící v ruské továrně při výrobě bomb. Foto: repro TV Zvězda
Český stroj sloužící v ruské továrně při výrobě bomb. Foto: repro TV Zvězda

České obráběcí stroje jsou ve světě ceněné, vyvážejí se proto do řady zemí světa. Například do Ruska se ale už vyvážet nesmějí a sama ruská propaganda nyní názorně ukázala proč: pomocí českých strojů vyrábí i bomby, které pak zabíjejí na Ukrajině.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jsme v ruském Státním výzkumném podniku Region, což je prostě továrna na výrobu leteckých bomb. Zdejší produkce zasahuje na Ukrajině vojenské i civilní cíle.

V reportáži ruské propagandistické televize Zvězda dva pracovníci továrny v ochranných helmách přesouvají pomocí zvedáku půltunový hliníkový polotovar k průmyslovému stroji a názorně ukazují, jak se díl rozřezává.

„Teď se seznámíme s místem, kde se nacházíme. Je to výrobní cech, nebo jak to sami pracovníci nazývají – ateliér. Protože právě tady se začíná porcovat materiál. Teď před vašima očima budou krájet materiál pro takovýto korpus,“ ukazuje na letos zveřejněném videu reportér armádní televize.

Obráběcí stroj, na kterém připravovanou bombu dělníci před reportérem řežou, pochází z Česka. Rusům ho dodala

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější