Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Považují to za zemi, kterou jim „slíbil Bůh“. Jak vznikají izraelské osady na Západním břehu Jordánu

Hlídkující izraelští vojáci po útoku izraelských osadníků na palestinské město Dejr Šaráf západně od Náblusu na Západním břehu 2. listopadu 2023, po zabití Izraelce v této oblasti. Foto: Nássir Ištajá, SOPA Images / Sipa USA / Reuters
Hlídkující izraelští vojáci po útoku izraelských osadníků na palestinské město Dejr Šaráf západně od Náblusu na Západním břehu 2. listopadu 2023, po zabití Izraelce v této oblasti. Foto: Nássir Ištajá, SOPA Images / Sipa USA / Reuters

Pozornost se soustředí na Pásmo Gazy, násilí ale narůstá i na druhém palestinském území na Západním břehu. Často ho mají na svědomí agresivní izraelští osadníci, někdy za přihlížení izraelských vojáků. Co se děje na Západním břehu, jak tam vznikají izraelské osady a co by se s nimi stalo, kdyby vznikl palestinský stát?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na Západním břehu dochází i v „klidných“ časech k násilnostem mezi Palestinci a izraelskými osadníky, z nichž mnozí žijí v osadách nelegálních i podle zákonů samotného Izraele. Podle dat OSN se tam stane přibližně jeden incident denně.

Od brutálního útoku Hamásu na izraelské civilisty v kibucech nedaleko Pásma Gazy se počet útoků na Západním břehu zvýšil na sedm za den.

Izraelští osadníci, často poháněni náboženským a ideologickým fanatismem, Palestincům ničí majetky, domy i solární panely a pálí stany polonomádských beduínských pastevců.

Objevily se i případy střelby, například minulý týden, kdy byl zabit otec čtyř dětí a pouliční prodavač bylinek Bilál Muhammad Sáleh, který šel s rodinou sbírat olivy do svého olivového sadu.

Osadníci na ně křičeli, rodina utekla domů, ale otec si tam zapomněl mobil. „Za chvíli se vrátím,“ řekl manželce. Potom se ale ozvaly dva výstřely a Sáleh se domů už nevrátil.

„V tomto ohledu je zájem izraelských teroristů stejný jako zájem palestinských teroristů, tedy zmařit uklidnění situace,“ řekl Denníku N expert Metropolitní univerzity Praha na Blízký východ Břetislav Tureček.

„Toho se Izrael také obává. Že zatímco mezinárodní společenství sleduje primárně Gazu, někteří osadníci na Západním břehu se snaží vyprovokovat Araby, aby válka vypukla i tam.“

Na druhé straně dochází i k útokům Palestinců na místní izraelské osadníky. Podle izraelských úřadů od 7. října zaútočili Palestinci na izraelské osadníky na Západním břehu 550krát.

Palestinci nesou tělo 22letého Mahmúda al-Atraše zabitého izraelskými ozbrojenými silami během razie ve vesnici Halhúl severně od okupovaného Hebronu na Západním břehu Jordánu. 6. listopadu 2023. Foto: Imago/APAimages via Reuters

Zavírají oči

Na Západním břehu žije

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější