Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nenávidím slovo proizraelský a propalestinský. Já jsem pro mír, říká filozofka Susan Neiman

Susan Neiman se proslavila především svou prací o historické paměti. Foto: Charlie Bibby / Financial Times
Susan Neiman se proslavila především svou prací o historické paměti. Foto: Charlie Bibby / Financial Times

„Netanjahuova politika vyvolává hněv a frustraci po celém světě a to se Židům vrátí jako bumerang. Kobercové bombardování Gazy není v izraelském zájmu, i když člověku jde jenom o židovské životy,“ říká americká komentátorka a filozofka Susan Neiman. Šéfka Einsteinova fóra v německé Postupimi kritizuje kmenovou politiku a propaguje židovský univerzalismus.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze staletí židovského utrpení vzešly dva protichůdné filozofické impulzy. Jeden se zaměřuje na potřebu židovského národa bránit se proti nevyhnutelným útokům. Opírá se o biblické verše nabádající Židy, aby se rozpomenuli na Amálekovce, kmen, který kdysi vraždil jejich předky. Ztělesněním tohoto impulzu je nacionalismus Benjamina Netanjahua.

Druhý impulz klade důraz na odpovědnost Židů za ostatní utlačované národy. Tuto tradici nasála Susan Neiman jako dítě v šedesátých letech v americké Georgii. Chodila do atlantské synagogy, jejíž rabín podporoval Martina Luthera Kinga. Když jí byly tři roky, synagoga se stala cílem bombového útoku, za nímž nejspíš stáli bílí supremacisté. Se svou matkou odříkávala pesachové verše a zapamatovala si ty, které nabádají Židy, aby neutlačovali cizince, protože i oni byli kdysi „cizinci v egyptské zemi“. „To byla ústřední zkušenost dospívání – pokud jste Žid, záleží vám na společenské spravedlnosti a hnutí za občanská práva.“

Dnes si Susan Neiman jako filozofka nebere servítky a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Izrael

Palestinská území

Rozhovory

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější